XII Europejskie Forum Gospodarcze

2019-09-27

Jako nowy pracownik firmy CSL Sp. z o.o. zostałem oddelegowany do Województwa Łódzkiego do miasta Łódź na XII Europejskie Forum Gospodarcze. Było to nowe doświadczenie dla młodej osoby zważywszy, że to pierwsza praca w Polsce.
Po dość długiej podróży dotarłem na miejsce do hotelu Vienna House Andel’s Lodz, gdzie można było się spodziewać bardzo dużego wydarzenia. Nie zawiodłem się, ponieważ tak było. Przyjechało bardzo dużo osób z różnych firm z różnych części Polski.
To forum zostało podzielone na sesje panelowe o różnych blokach tematycznych. Mnie jak i firmę zainteresował blok tematyczny III – Nowe Technologie a konkretnie: „Nowe modele biznesu z wykorzystaniem technologii informatycznych. Przemysł 4.0 w praktyce.”
Ze względu na wprowadzanie nowego programu do firmy zainteresował mnie ten temat. Ale nie tylko. Udało się tylko dotrzeć na upragniony temat lecz gdybym chciał odwiedzić inną sesje panelową niestety nie byłoby to możliwe ze względu na te same godziny rozpoczęcia i zakończenia danych tematów.

Krótka relacja z tego bardzo ciekawego spotkania, ponieważ dyskusja była bardzo burzliwa i nabrała bardzo szybkiego tempa.

Na samym początku zabrał głos Luc Jacobs Ambasador Królestwa Belgii. Odniósł się do współpracy przedsiębiorców z uczelniami, że to w Belgii procentuje i to powoduje poprawę biznesów, usprawnia funkcjonowanie przemysłu a także powstawanie nowych projektów, więcej badań nad nowymi technologami.
Po kilku chwilach rozpoczęła się dyskusja na temat: czy nowe technologie mają wpływ na rozwój technologii?
Wypowiedź kilku prelegentów była jednoznaczna, że mają wpływ. Natomiast większość potwierdziła, że firmy obawiają się ryzyka wprowadzenia nowych technologii czy ich testowania dopóki konkurencja tego nie zrobi. Dlaczego? Dlatego, że konkurenci obserwują czy się sprawdzi u konkurencji nowa technologia i jeżeli się sprawdzi to też wprowadza by nie odstawać na rynku. Jest to bardzo ciekawe podejście do nowych technologii. W tak burzliwej dyskusji prelegenci odnosili się do szkoleń nowych pracowników, że to jest podstawa w każdej firmie małej czy dużej. Liczy się Know-How pracowników w chwili obecnej.
Do tych wypowiedzi odniosła się Pani Dorota Piotrkowska (Dyrektor, Centrum współpracy międzynarodowej, Politechnika Łódzka), że przedsiębiorstwa powinny nawiązać stały kontakt z uczelniami by ta współpraca procentowała w przyszłości. Dzielenie się nowymi technologiami będzie skutkowało tym, że uczelnie wykształcą firmom pożądany „świeży narybek”. A także uczelnie nie odstają od nowych technologii.
Dyrektor Cybercom Poland Jan Matulewicz podsumował status uczelni w tej kwestii, że to uczelnie powinny być centrum badań i nowych technologii – w końcu uczelnia ma wiele młodych umysłów i to przedsiębiorstwa powinny czerpać wiedzę z dobrodziejstw uczonych.

W tak intensywnej dyskusji ledwo nadążałem za wypowiedziami niektórych mówców ale kontynuując:
Prezes zarządu Innovatica odniósł się do nowych sposobów myślenia. Opowiedział, że w firmie mają takie spotkania nazwane „Innovation ZONE” – inaczej mówiąc spotykają się z różnymi firmami zewnętrznymi, klientami i rozmawiają o tym jak firma ma przetrwać (ulepszenia, analizy rynku). – Jest to bardzo ciekawy sposób myślenia i działania.

Rektor Politechniki Łódzkiej podsumował dyskusję na temat „nowych technologii” , zgadza się, że uczelnie powinny być centrum technologii dlatego zaprasza do współpracy firmy z Belgii i Polski by uczelnia mogła wykształcić studentów w taki sposób by mogli spełnić oczekiwania rynku.

Podsumowując, nie było nowinek technologicznych dla firm na które liczyliśmy ale uważam, że dyskusja jaki wpływ mają nowe technologię i skąd powinna się wywodzić za ciekawą, na pewno wiele wnosiła. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie spotkać wiele osób z ogromnych firm i chętnie dzielących się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Dla młodej osoby po studiach jest to na pewno miłe doświadczenie.