Wielki sukces ZARR i Grupy CSL. Film ze Szczecina doceniony przez Komisję Europejską!

2019-12-20

Komisja Europejska doceniła rewolucję jaką przeszła Łasztownia dzięki inwestycjom takim jak budowa siedziby firmy CSL, a jednocześnie uruchomienie Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego jako operator programu Jessica przygotowała film, w którym Prezes ZARR Robert Michalski oraz Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz mówią, ile udało się zrobić dzięki środkom unijnym, tłem do rozmowy jest właśnie Stara Rzeźnia. Film zdobył uznanie Komisji Europejskiej. Projekt został nagrodzony jako jeden z trzech w całej Europie!

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia kończy w marcu 2020 roku 5 lat! Przez ten czas w Szczecinie zmieniło się wiele rzeczy.  – Powstanie naszej instytucji było jednym z motorów napędowych rozwoju Łasztowni. Kiedy zaczynaliśmy, to gruby płot oddzielał tę część miasta od mieszkańców. Dzisiaj jest to ulubione miejsce spacerów, mamy wspaniałe bulwary, dźwigozaury czy NorthEast Marinę. Nad Odrą kwitnie życie i widać to w sezonie wakacyjnym. Taki też był nasz cel, kiedy postanawialiśmy ulokować siedzibę firmy CSL właśnie w tym miejscu – mówi Prezes Laura Hołowacz. – Realizacja naszego zadania wspierana była przez Regionalny Program Operacyjny i instrumenty finansowe dystrybuowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Skorzystaliśmy z programu Jessica. Preferencyjna pożyczka pozwoliła nam zrewitalizować budynek i doprowadzić go do stanu świetności. Dzisiaj mówi się, że Stara Rzeźnia jest perełką Łasztowni – dodaje Prezes Laura Hołowacz.

Rozwój Łasztowni oraz sukces rewitalizacyjny, jakim niewątpliwie jest Stara Rzeźnia został doceniony przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Regionalnego, która postanowiła o Łasztowni nakręcić bardzo krótki film, który został przesłany na konkurs organizowany przez Komisję Europejską. Prosta formuła okazała się być skuteczną i film zdobył jedno z trzech wyróżnień: – Był to konkurs organizowany pierwszy raz przez Komisję Europejską oraz platformę komunikacyjną FI Compas, to jest Europejski Bank Inwestycyjny i dotyczył on promocji projektów realizowanych przy udziale instrumentów finansowych. Naszym celem było promowanie Pomorza Zachodniego, pokazanie ciekawego projektu, który zmienił się dzięki środkom unijnym. Nie da się ukryć, że Stara Rzeźnia jest doskonałym ambasadorem środków unijnych. Mieliśmy dwa dni na nagranie filmu, przez jury konkursowe została doceniona formuła filmu. Doceniono samo miejsce jakim jest Stara Rzeźnia, zauważono liczne efekty społeczne generowane przez inwestycje, wydarzenia kulturalne, które odbywają się w budynku jak i fakt, że Stara Rzeźnia stała się pionierem realizacji całej wyspy  – mówi Justyna Gąska, dyrektor Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju ZARR.  – Komisja Europejska uznała nasz film za „low budget”, czyli taki, który robi wrażenie przy jednoczesnym nieangażowaniu wielkich kosztów w realizację produkcji – dodaje Justyna Gąska.

FILM MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ: www.fi-compass.eu.