Wicepremier Janusz Piechociński o CCIC Intermodal Depo Dunikowo

2019-12-05

Gościem trzeciej edycji konferencji Navi Rail w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni był Wicepremier w latach 2012-2015, obecnie Prezes Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej – Janusz Piechociński. W czasie paneli dyskusyjnych oraz w kuluarach Premier Piechociński w ciepłych słowach wypowiadał się o rozwoju gospodarczym Pomorza Zachodniego i projekcie CCIC Intermodal Depo Dunikowo.

Wicepremierowi Januszowi Piechocińskiemu nie można odmówić doświadczenia w kwestiach politycznych i gospodarczych. W latach 2012-2015 piastował stanowisko Wicepremiera, w Rządzie Donalda Tuska oraz Ewy Kopacz zajmował się sprawami związanymi m.in. z rozwojem regionalnym i gospodarczym. Przez wiele lat był prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, obecnie jest Prezesem Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej. Janusz Piechociński był gościem spotkania Navi Rail w Starej Rzeźni. Trzecia edycja konferencji organizowanej przez Kurier Kolejowy była wielkim sukcesem, a dyskusje prowadzone podczas wydarzenia nacechowane były wielką wartością merytoryczną.

Janusz Piechociński wypowiadał się bardzo pozytywnie o koncepcji powstania suchego terminala intermodalnego w Dunikowie: – Cieszy mnie ta inwestycja. Trzeba było przygotować wniosek, trzeba było spełnić rygorystyczne wymagania, wielkie gratulacje dla firmy CSL. Dopełnienie środków jest wyzwaniem i w umiejętny sposób trzeba przyciągnąć partnerów, którzy pozwolą wizję zmienić w realne działanie inwestycyjne, które będzie promieniować na gospodarkę Szczecina i całego regionu. Z tego co widziałem na prezentacji i z tego, co rozmawiałem z przedstawicielami firmy CSL, Panią Prezes Laurą Hołowacz i jej współpracownikami będzie to suchy port, który zwiększy atrakcyjność gospodarczą regionu, będzie przygotowywał polskie firmy działające w regionie do dobrej internacjonalizacji. Gospodarka morska i logistyka to obszary globalne, jest wiele nowych szans i zagrożeń, ta inwestycja to wielka szansa, która niweluje zagrożenia – mówi Janusz Piechociński.

Były wicepremier docenia zachodniopomorską kreatywność: – Ta inwestycja pokazuje, że trzeba wynajdować niszę, szukać rozwiązań, których jeszcze w regionie nie ma, a nie podążać taką drogą jak wszyscy. Trzeba wytworzyć współpracę, stworzyć warunki do rozmowy i dobrze zidentyfikować zapotrzebowanie rynkowe – mówił gość konferencji Navi Rail. Według Janusza Piechocińskiego Grupa CSL dobrze zidentyfikowała zapotrzebowanie rynkowe na rozwój transportu kolejowego. Nie można bowiem porównywać kolei pasażerskich i transportu kolejowego handlowego. Ten drugi okazuje się być dla inwestorów coraz ciekawszą alternatywą dla transportu morskiego i lądowego.

CCIC Intermodal Depo Dunikowo to jedna z najważniejszych inwestycji w historii Grupy CSL. Projekt otrzymał wsparcie Centrum Unijnych Projektów Transportowych.