W zespole ludzie dzielą się nie tylko sukcesami i porażkami

2018-07-19

Firma CSL Internationale Spedition zajmuje się logistyką, spedycją morską, spedycją lądową oraz działalnością celną. W tego typu działalności poza wiedzą merytoryczną bardzo istotne są kompetencje miękkie i umiejętność pracy z ludźmi oraz w zespole. Na przestrzeni ostatnich tygodni w naszej firmie odbyły się spotkania z trenerką Juliją Slaby, trenerką Points Of You oraz dyplomowanym coachem. Jakie są rezultaty tych spotkań?

Michał Kaczmarek: Jak to się stało, że trafiła Pani do CSL internationale Spedition? Mogłoby się wydawać, że w firmie, która zajmuje się logistyką i spedycją kompetencje miękkie i szkolenia z pracy zespołowej, szczególnie tak nietypowe i oryginalne nie występują zbyt często.
Julia Slaby, trener Points of You: Kompetencje miękkie, umiejętność współpracy z ludźmi jest właśnie jak oddychanie. Wszędzie gdzie są ludzie mamy do czynienia z postawami, relacjami, perspektywami, punktami widzenia. Firma CSL to bardzo interesujący klient. Trafiłam tam poprzez Pana Przemysława Hołowacz odpowiedzialny za marketing w firmie który trzy lata temu był u mnie na szkoleniu, z kreowania wizerunku i umiejętności prezentacyjnych, proces zrobił na nim wrażenie, zapamiętał go i zapytał czy byłoby możliwe by podobny proces zrobić właśnie w CSL Internationale Spedition. Chciał bym pomogła pracownikom firmy się otworzyć, by zaczęli dzielić się swoimi pomysłami, budować dobre relacje z innymi, by ta współpraca lepiej się układała między zespołami, by uczyli się tworzyć skuteczny zespół, dokonać zmiany postaw i zmiany reakcji. Pierwsze spotkanie z Panią Laurą Hołowacz było dla mnie bardzo inspirujące, Pani Prezes powiedziała coś czego nie słyszę na co dzień: „Nie chcemy pracować nad wynikami, bo my już mamy wyniki i wysoką efektywność. Ja bym chciała żeby moi pracownicy dobrze się ze sobą czuli, żeby lepiej się pracowało” – samo podejście było dla mnie nowatorskie, nietuzinkowe i weszłam w to z wielką przyjemnością. To klient marzeń, bo oczekuje zmiany postaw, a nie wyników w tabelkach. Efektywnością jest wyrażanie siebie poprzez pracę i mówienie co w firmie działa lub co nie funkcjonuje dobrze by móc wspólnie nad tym pracować.

Points of You to praca na obrazach. Jak pracownicy CSL reagowali na tę metodę szkolenia?
Pierwsza reakcja na sposób pracy z obrazem to opór. Kiedy proponuje ludziom pauzę, wyciszenie umysłu przed, musimy zmienić fale myślenia. Jestem przyzwyczajona, że od momentu kiedy pracuje z Points Of You® to zawsze jest pewien opór. Karty w pierwszej chwili wydają się osobliwe, może trochę infantylne. Wiem jednak także, że Ci, którzy są najbardziej sceptyczni zwykle najszerzej się otwierają. Pracowników CSL poprosiłam by zapomnieli wszystko co wiedzą o szkoleniach, że to nie jest szkolenie standardowe, które wymagają zaangażowania. Potrzeba zaufania i otwartego umysłu. Obserwacja jest trudna, bo ludzie myślą, że trener przyjdzie, coś powie, zapamiętamy, wyciągniemy wnioski, może się czegoś nauczymy i koniec, a tutaj jest to praca na personalnych doświadczeniach, przekonaniach , odsłanianiu się ze swoimi przemyśleniami. Points Of You® z pomocą obrazów powala zrozumieć siebie, to nie jest proste…bo łatwiejsze jest działanie z automatu.

Podczas szkolenia osoby uczestniczące w wydarzeniu bardziej odnoszą to, co widzą do swoich relacji zawodowych czy może także do swoich przeżyć prywatnych i życia osobistego?
Wszystko jest kwestią tego w jakich ramach umieścimy nasze szkolenie i w jakich „obszarach życia” będziemy się poruszać. Oczywiście szkolenia Points of You®mogą dotyczyć coachingu życiowego, ale tutaj rozmawialiśmy przede wszystkim o relacjach zawodowych. Nie chodzi o to żeby mówić o swoich głębokich przeżyciach, a o pewnych doświadczeniach które kształtują przekonania. Nie wchodzimy w obszary z dzieciństwa czy w relacje małżeńskie, ale jak ktoś mówi, że nie angażuje się w projekt, bo „to się nie uda”, to zastanawiam się skąd bierze się takie zwątpienie i jak to wpływa na wykonanie obowiązków pracownika, jaką wnosi atmosferę w zespół. Tak jak podczas meczów w zakończonym Mundialu, można zdobyć bramkę i bronić przewagi, a można sięgać po więcej i więcej, to jest praca z perspektywą i możliwościami , co jest bardzo istotne. Wiele rzeczy wynikają z akceptacji siebie, z empatii, ze współczucia, ze współpracy, z umiejętności celebrowania sukcesu.

Pracownicy CSL Internationale Spedition się otworzyli? Będą potrafili korzystać z umiejętności, które zdobyli podczas szkolenia?
Przede wszystkim to nie jest proces, który jest łatwy dla każdego, ale jak zaczynamy rozmawiać, otwierać się, mówić o sukcesach zawodowych czy radzeniu sobie z porażkami, to mamy za sobą etap zmiany spektrum patrzenia na siebie. Niektórzy pracują ze sobą kilkanaście lat, ale nie wiedzą kim są, jakie są ich pasje, hobby, zainteresowania, przeżycia emocjonalne podczas słów które wobec niego padają. Każdy człowiek ma swoje plany, marzenia, możliwości, ale i ograniczenia. Pracownicy CSL mogli spojrzeć na siebie z innej perspektywy, dowiedzieli się jaki mają wpływ na cały zespół poprzez swoje reakcje. Każdy zespół ma swojego lidera, czasem nieformalnego. Oni zwykle nie są świadomi jak ich zachowanie może zmienić działalnie całej grupy. Lider mobilizujący działa dobrze na całą grupę, lider, który narzeka nie działa zbyt dobrze i cała grupa jest zdemotywowana do działania i nie wierzy w sukces.

Czy są jakieś „słowa klucze”, które otwierają ludzi do działania?
Przede wszystkim słowo „świadomość” – kiedy jesteśmy świadomi siebie, swojej wartości, tego co robimy, jak, dla kogo. To pozwala nam kreować sprzyjające rozwojowi warunki.

Z jakich czynników, jakich osób, jakich osobowości powinien składać się dobry zespół?
Lider jest ważny, ale sam lider nie jest w stanie zastąpić dobrze działającego zespołu. Tak samo jak świetny zespół bez lidera może marnować swój potencjał i swoje umiejętności. Zespół to jest grupa ludzi, która jest zmierza do realizacji tego samego celu, działają wspólnie, ale jednocześnie każdy wykorzystuje swoje unikalne umiejętności. Dobry lider potrafi odkryć potencjał członka zespołu i dobrze nim zarządzić wspierając tych, którym przewodzi.

Jak będzie Pani wspominać dotychczasową współpracę z CSL Internationale Spedition?
To był doskonały czas, jestem dumna z odkryć, których dokonali niektórzy członkowie zespołów CSL i bardzo liczę na to, że będą potrafili sobie z nich dobrze skorzystać . Najwięksi sceptycy mają najgłębsze i bardzo skuteczne zmiany, jestem bardzo wdzięczna, że mogłam pracować na Łasztowni i obserwować formułę ich współpracy i idących za tym zmian.