Tiry na tory? Przemysław Hołowacz w TV Biznes 24

2023-12-14

O aktualnych problemach w polskim transporcie kołowym, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Przemysławem Hołowaczem, dyrektorem ds. rozwoju Grupy CSL. Rozmowa ukazała się na żywo na antenie, a poniżej możecie zobaczyć jej zapis.

Przemysław Hołowacz:

My już od wielu lat właściwie widzimy to, że przewoźnicy są nakładani kolejnymi opłatami. Czy jest to spowodowane walką o swój rynek, czy też pod hasłem ochrony środowiska, czyli tej strategii unijnej, przerzuceniem towaru z samochodów na kolej. Mimo wszystko ja uważam, że ten towar, on nie jest w stanie w Europie jeździć tylko koleją.

Myślę, że dla Europy potrzebujemy mieć dwie nogi, a jak widzimy od ostatnich lat, mimo wszelkich starań przerzucenia tego towaru, to i tak transport kołowy wygrywa, dlatego, że jest dużo bardziej elastyczny, pewniejszy, jeżeli chodzi o dostawy na czas, a dla wielu fabryk mieć towar na czas to jest być albo nie być. Więc ja uważam, że tego typu podnoszenie opłat może nie za bardzo skutkować jeszcze w tym momencie tym, że ten towar zacznie przechodzić na kolej, ale na pewno będzie skutkował tym, że koszty transportu wzrosną, czyli koszty wszystkich towarów pójdą w górę.

WIĘCEJ: