Takiego albumu Szczecin jeszcze nie miał! Poznajcie nasze miasto od jego przedsiębiorczej strony!

2022-11-03

Wspaniali goście zaszczycili nas podczas premiery siódmego już albumu przygotowanego przez Grupę CSL, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Za nami premiera albumu „Przedsiębiorczy Szczecin” – album zawiera ponad 220 fotografii prezentujących nasze miasto, miejsca pracy, przemysł, małe firmy, tradycje i nowoczesność. – Ten album jest niezwykły. Myślę, że to najbardziej różnorodna ze wszystkich naszych dotychczasowych propozycji fotograficznych. Mam nadzieje, że znajdą się mieszkańcy, którzy zechcą poznawać Szczecin od strony zdecydowanie mniej znanej – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL.

„Prezentując „Zielony” czy „Wodny” Szczecin skupiliśmy się na pięknie i sile natury. Tutaj główną rolę odgrywa człowiek, technologia, siła, praca”

     „Przedsiębiorczy Szczecin” to już siódmy album Grupy CSL, CKE Stara Rzeźnia i STF. Poprzednie to: „Stara Rzeźnia”, „The Tall Ship Races Szczecin”, „Classic Cars”, „Kamienice Szczecina”, „Zielony Szczecin” raz „Wodny Szczecin”. Większość albumów jest jeszcze dostępna w Kubryku Literackim.

  Premiera „Przedsiębiorczego Szczecina” to jedno z najważniejszych wydarzeń jesieni w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

  – Zależało nam na tym, by nasze albumy były doskonałą pamiątką, ale także udokumentowaniem ważnych zmian w naszym mieście. Prezentując „Zielony” czy „Wodny” Szczecin skupiliśmy się na pięknie i sile natury. Tutaj główną rolę odgrywa człowiek, technologia, siła, praca. Pokazujemy naprawdę niezwykłe miejsca w piękny, zaskakujący sposób. Myślę, że ten album pokazuje wielki talent szczecińskich twórców i mam nadzieje, że wszyscy będą sięgać po niego z radością – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni.

  Premierze albumu towarzyszyła debata gospodarcza w której wzięła udział m.in. Prezes Laura Hołowacz, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk czy zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera.

  Album „Przedsiębiorczy Szczecin” jest do nabycia w Kubryku Literackim. Trafi on także jako pamiątka do klientów Grupy CSL.

Z 2 tysięcy zdjęć wybrali te najpiękniejsze. „Przedsiębiorczy Szczecin” to port, stocznia, papiernia, elektrownia czy… małe zakłady pracy

   Celem nowego albumu było zaprezentowanie miejsc, które być może bardzo dobrze znamy, ale z zupełnie innego punktu widzenia. Czy na przemysłowym terenie albo w zwykłym zakładzie pracy, można dopatrzyć się artyzmu? Sztuki? Czy stocznia może być fotogeniczna? Czy spalania odpadów może mieć elementy godne umieszczenia w albumie fotograficznym? Jak na zdjęciach wypada proces… tworzenia chleba? Czy współczesny przemysł to bardziej tradycja czy może już informatyzacja, technologia i nowoczesność? To wszystko na zdjęciach próbowali uchwycić twórcy – efekt prac będzie do zobaczenia w albumie „Przedsiębiorczy Szczecin”.

  – Porty, elektrownia i wielkie firmy, a zaraz obok małe zakłady, piekarnia, salon samochodowy. Chcieliśmy w tym albumie uchwycić kwintesencję przedsiębiorczości – mówi Marek Miłoszewski ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Szewc, piekarz, zegarmistrz, ich pokażemy w albumie. Czasem musieliśmy postarać się, by przedsiębiorcy zaprosili nas do swoich zakładów pracy. Przemysł to nie są tylko maszyny, to ludzie i chcieliśmy to pokazać. To będzie bardzo różnorodny album – dodaje Piotr Biel ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

  Każdy z plenerów był zaskakujący. Efekty prac fotografów został więc poddane pieczołowitej selekcji. Efektem będzie jeden z najbardziej oryginalnych albumów o Szczecinie: – Po wstępnej selekcji wybraliśmy 2 tysiące zdjęć i z nich wszystkich drogą niełatwej dedukcji do albumu trafiło ok. 220 fotografii – mówi Piotr Biel.

Publikacje medialne:

https://www.radioplus.pl/szczecin/album-przedsiebiorczy-szczecin-aa-rVaH-wt67-iVnx.html
https://www.eska.pl/szczecin/juz-dzisiaj-premiera-wyjatkowego-albumu-na-starej-rzezni-przedsiebiorczy-szczecin-opowie-nam-o-przemyslowej-czesci-miasta-aa-ChcE-Mufk-CE6p.html
https://24kurier.pl/aktualnosci/kultura/wyjatkowy-album-niezwykle-miejsca-ciekawi-ludzie-historia-i-nowoczesnosc/