Szwajowa Niedziela i koncert Ryczących Dwudziestek

2023-05-11

To już majowa tradycja w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. 14 maja zapraszamy na kolejną edycję Szwajowej Niedzieli, wydarzenia dedykowanego uwielbianej szczecińskiej pisarce Monice Szwai. Przed nami dyskusje, wspomnienia, prezentacje, a na finał koncert w wykonaniu Marka Szurawskiego oraz zespołu Ryczące Dwudziestki. Początek wydarzenia o 16:00, wstęp jest całkowicie bezpłatny.

      14 maja 2023 odbędzie się ósma już Szwajowa Niedziela (organizowana nieprzerwanie od 2016 roku) w gościnnych progach Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni. Tematem spotkania poświęconego postaci i twórczości Moniki Szwai, wybitnej szczecinianki, dziennikarki i pisarki, będą w tym roku „Smaki życia”. Co je tworzy? Jak się nimi cieszyć? Gdzie ich szukać? Znajdować nowe? Czy zawsze jest to możliwe?

     Odpowiedzi na te pytania przyniosą rozmowy z zaproszonymi gośćmi, które będą inspiracją do refleksji. W trakcie spotkania prezentowane będą także reportaże Moniki Szwai oraz będą prezentowane fragmenty jej najpopularniejszych dzieł literackich.

   – Szwajowa niedziela to nasza tradycja. Jedna z pierwszych inicjatyw Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia i odpowiedź na smutek, jaki pojawił się w naszych sercach, gdy dowiedzieliśmy się, że Moniki już z nami nie ma. To bardzo bliska mi osoba, nie tylko dlatego, że uwielbiałam jej książki, ale też dlatego, że dzieliłyśmy miłość do morza i do żeglarstwa. Szwajowa Niedziela to zawsze czas wspomnień, ale to nie jest tak, że co roku spotykamy się w stałym gronie i opowiadamy te same anegdoty. To wydarzenie, gdzie przychodzą fani Moniki, mówią ile dała im jej twórczość – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL. – Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać bliżej tą niezwykłą postać. Choć Moniki już z nami nie ma, to mamy jej dziedzictwo. Reportaże, książki i piękne wspomnienia – dodaje.

   Szwajową Niedzielę poprowadzi – jak zwykle – Marek Szurawski, a całość uświetni koncert bardzo lubianego przez Monikę zespołu „Ryczące Dwudziestki”.

   Wszystkie dzieła Moniki Szwai są do nabycia w Kubryku Literackim w Starej Rzeźni, który w czasie Szwajowej Niedzieli będzie czynny.