– Dla gigantów mniejsze firmy z miast w których inwestują są zwykle anonimowe. Kiedy w regionie pojawiać się będą nowe podmioty sektora offshore i onshore chcemy im się przedstawiać i pokazywać, że mamy dla nich dobrą ofertę. Taka integracja jest bardzo ważna – mówi prezes Grupy CSL Laura Hołowacz. O tym, czy w sektorze offshore ważny jest networking rozmawialiśmy w drugim odcinku cyklu „Energia offshore”, który jest przygotowywany przez Grupę CSL we współpracy z Agencją Rozwoju Metropolii Szczecińskiej oraz Północną Izbą Gospodarczą.
Prezes Laura Hołowacz: „CSL będzie tworzyć produkt skierowany do sektora offshore”
Goście dyskusji w ramach drugiego odcinka cyklu „Energia offshore” nie mieli wątpliwości, że integracja i networking jest niezbędny, by nawiązywać relacje między inwestorami, a mniejszymi firmami działającymi na terenie Szczecina i regionu. Jak zapewniali nasi gościem relacja z takimi podmiotami jak Windar, Vestas czy Orlen Neptun jest jak najbardziej pożądana, ale mniejsze firmy mają często problem z nawiązaniem kontaktu z tymi firmami na odpowiednim poziomie.
Zadaniem organizacji otoczenia biznesu jest więc takie działanie, by umożliwiać inwestorom i przedsiębiorcom udaną współpracę. Za udany przykład takiego networkingu uznano czerwcowy kongres Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Świnoujściu.
– Od lat organizując wydarzenia networkingowe uciekaliśmy od centrów miast. Chcemy edukować, dyskutować, ale i organizujemy targi, bieg charytatywny czy spotkania wieczorne. Szukamy sposobów, by integrować przedsiębiorców. Dzięki takim wydarzeniom jak kongres PSEW w Świnoujściu na pewno doszło do nawiązania nowych relacji. Zostały ogłoszone dwie duże inwestycje w Szczecinie i przeniesienie naszego wydarzenia na Pomorze Zachodnie było związane z tym, że to właśnie tutaj zainteresowanie offshore jest chyba największe w Polsce – mówi Dorota Bereza, dyrektor ds. organizacji wydarzeń, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Dla gospodarki dyskusja jest bardzo istotna. Bez integracji i budowania relacji, nie ma szans na budowanie nowego biznesu.
– Wiele dyskusji gospodarczych na pewnym etapie jest objętych tajemnicą. Tak naprawdę nawet w przypadku Windara czy Vestasa to tylko delikatnie została odsłonięta kurtyna tajemnicy. Na pewno takie wydarzenia pozwalają nam lepiej się poznać, porozmawiać, przedstawić. Liczymy, że umówione podczas spotkania w Świnoujściu będą obfitować w konkretne projekty. My jako CSL na pewno czujemy się zainspirowani tym wydarzeniem. Będziemy tworzyć produkt skierowany konkretnie do sektora offshore – mówi prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.
„Duże firmy chcą pracować z dużymi firmami”
Jakie firmy są najbardziej zainteresowane współpracą z sektorem offshore? W opinii ekspertów jest to branża, która najsilniej będzie kooperować z transportem, spedycją oraz logistyką.
– Duży pracuje zwykle z dużym. Małe, lokalne firmy mają problem, by nawiązać relacje i dostać się do ludzi, którzy mogą przekonać się o naszym potencjale i nam zaufać. Zależy nam na tym, by spotykać się i integrować – mówi prezes Laura Hołowacz.
Czy jesteśmy na etapie, że biznes w sektorze offshore w naszym regionie lubi ciszę? Czy może przedsiębiorcy chcą już mówić o swoich planach?
– Mam wrażenie, że różnie. Niektórzy wolą zdradzać mniej szczegółów, a inni za to prowadzą już ofensywę marketingową i rekrutacyjną. Musimy zdawać sobie sprawę, że rozmawiamy o nowym sektorze gospodarki w naszym regionie. O potężnym projekcie gospodarczym, który może na nowo zdefiniować regionalny przemysł. Instytucje otoczenia biznesu pracują nad networkingiem i integracją, ale pojawiają się także prośby ze strony firm, by jeszcze nie naciskać, jeszcze nie pytać, dam im więcej czasu – mówi Andrzej Montwił, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. OZE i Wodoru.
Obecni w studiu goście docenili również, że podczas kongresu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Świnoujściu zorganizowano targi kariery w których uczestniczyli studenci z województwa zachodniopomorskiego.
Projekt „Energia offshore” to inicjatywa Grupy CSL, której celem jest dyskusja o sektorze offshore w Szczecinie i w województwie zachodniopomorskim. Kolejny odcinek cyklu zostanie wyemitowany już we wrześniu w mediach społecznościowych Grupy CSL, Starej Rzeźni oraz na portalu wSzczecinie.pl.