– To nasza tradycja. Wiem, że wspaniali artyści ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego mają pomysł na album dziewiąty, a potem na jubileuszowy. Jako CSL i jako Stara Rzeźnia, jesteśmy dumni, że wspieramy ten pomysł. Albumy wydawane jesienią są synonimem jakości, warsztatu, klasy i elegancji. Są wizytówką naszego miasta – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL i współinicjatorka wydawania albumów fotograficznych.
Album idealny na prezent albo dla klientów i partnerów biznesowych spoza Szczecina
Skąd pomysł na coroczne wydawanie albumów fotograficznych? Najpierw miał być jeden – ten, który pokaże, jak zmieniała się Łasztownia i Stara Rzeźnia. Miał być pamiątką, zbiorem najwspanialszych ujęć pokazujących metamorfozę Starej Rzeźni. Potem okazało się, że pomysł tak spodobał się mieszkańcom miasta, że wydawano kolejny album o The Tall Ship Races, a potem kolejne dzieła. Obecnie jest już ich osiem. Zawsze partnerem w wydaniu albumu poza Grupą CSL i Starą Rzeźnią było Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne przy dużej życzliwości Urzędu Miasta w Szczecinie.
– Albumy są dla nas bardzo ważne z kilku powodów. Po pierwsze – kochamy szczecińskich artystów i chcemy w Starej Rzeźni pokazywać ich dzieła. Po drugie zależy nam, by promować nasze miasto poza jego granicami. Album jest idealnym prezentem dla naszych partnerów biznesowych, a także coraz częściej kupowany jest jako pamiątka ze Szczecina – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.
– Ten album to pamiątka, zapis tego, jaki jest Szczecin. Jakie ma wspaniałe miejsca, jakie wspaniałe wydarzenia, jakich wspaniałych ludzi. Tegoroczna edycja „Szczecin. Miasto z duszą” będzie na pewno jedną z moich ulubionych – dodaje Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.
Jesienią przyszłego roku ukaże się dziewiąty album, a następnie dziesiąty. Grupa CSL nie ma zamiaru rezygnować z tej tradycji.
„Ten album przepięknie oddaje duszę naszego miasta”
26 października w Starej Rzeźni odbyła się uroczysta premiera albumu „Szczecin. Miasto z duszą”. Wydarzeniu towarzyszyło premierowe wykonanie nowej piosenki Ryszarda Leoszewskiego oraz dyskusja o Szczecinie, w której uczestniczył zastępca prezydenta miasta Michał Przepiera.
Twórcy mówili o przygotowywaniu albumu, a dzieło trafiło do rąk osób, które się w nim znajdują.
– Jesteśmy zaskoczeni ilością ludzi. Wernisaż cieszy się wielkim zainteresowaniem, podpisaliśmy dziesiątki albumów, recenzje są doskonałe – mówi Bodek Macal, współtwórca albumu i wiceprezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Grupą docelową są mieszkańcy miasta, którzy mogą poznać swoje miejsce do życia z zupełnie innej strony oraz osoby spoza Szczecina, które chcemy tutaj zaprosić – dodaje Bodek Macal.
– Stara Rzeźnia jest od lat współtwórcą albumu i zawsze nas cieszy zainteresowanie nim. Albumowi towarzyszy także wystawa, którą można oglądać w Galerii Szczecińskiej – dodaje Marek Hołowacz, kierownik CKE Stara Rzeźnia.
Moderatorką panelu dyskusyjnego o Szczecinie była znana ekonomistka i wielka przyjaciółka Starej Rzeźni, profesor Aneta Zelek.
– Przyznam szczerze, że lubię być konferansjerką, to więcej luzu niż praca akademicka. Okazja doskonała, wspaniali ludzie w Starej Rzeźni, nie mogłabym odmówić poprowadzenia takiej premiery. Album bardzo mi się podoba. Jestem poruszona jak wiele wymiarów naszego miasta i metafizyki jest w tym albumie. To jest obraz duszy Szczecina”: ludzi, miejsc, kultury. To nie są fotki zieleni czy kamienic. Album przepięknie oddaje dusze naszego miasta – dodaje prof. Zelek.
Ósma przygoda z albumem. Kolejne przed nami!
Ostatecznie w albumie „Szczecin. Miasto z duszą” znalazło się ok. 250 zdjęć z kilku tysięcy, które powstawały z myślą o albumie lub były przesyłane przez artystów. Praca nad albumem trwały kilka miesięcy.
„Szczecin. Miasto z duszą” to już ósmy album wydany przez CSL, Starą Rzeźnię i Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Poprzednie: „Stara Rzeźnia”, „The Tall Ship Races”, „Classic Cars”, „Kamienice Szczecina”, „Zielony Szczecin”, „Wodny Szczecin” oraz „Przedsiębiorczy Szczecin” nadal są do nabycia m.in. w Kubryku Literackim w Starej Rzeźni.