Stare drzwi zamieniły się w „Pocztówkę z Łasztowni”. Oryginalne zaproszenie na Żagle 2023 i do Starej Rzeźni

2023-08-11

Drzwi, które zostały zachowane z dawnego budynku Starej Rzeźni przed renowacją, stanowią ozdobę muru prowadzącego do odrestaurowanego obiektu. Kamila Maślak, artystka ze Szczecina, wpadła na pomysł, by zagospodarować tę przestrzeń. – Te drzwi będą jak sezonowe zaproszenie. Każda pora roku będzie mieć swój charakterystyczny symbol i rysunek. W sierpniu zapraszamy na Żagle 2023, więc motyw żeglarski i piękny zachód słońca to coś, co od razu przyszło mi do głowy – mówi artystka.

Drzwi ze Starej Rzeźni przed renowacją, to jeden z nielicznych elementów dawnego kompleksu rzeźni miejskich, który udało się uratować. Dotychczas ozdoba raczej uciekała wzrokowi turystów, a teraz to się zmieni. Drzwi będą kilka razy w roku przemalowywane. Mają stanowić oryginalne zaproszenie do Starej Rzeźni.

– Technika akryl na lekko odrapanych, oryginalnych drzwiach. Zaaranżowałam dolną część drzwi. Praca będzie cykliczna. Obraz sierpniowy dotyczy Żagli 2023, a następne prace będą niespodzianką. Kolejna „Pocztówka z Łasztowni” będzie przygotowana we wrześniu, mam już bardzo ciekawy, jesienny pomysł – mówi Kamila Maślak.

Jak mówi założycielka Starej Rzeźni i prezes Grupy CSL, drzwi są zachowane w dobrym stanie i będą niewątpliwie ozdobą Łasztowni.

– Jako CSL zawsze kultywowaliśmy tradycje i z dużym szacunkiem zwracaliśmy się do budynku Starej Rzeźni i wszystkiego, co udało się z niego uratować. Te drzwi to element bardzo niepozorny, ale cenny. Myślę, że dzięki talentowi Kamili zyska zupełnie nowe życie – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz. – Promujemy kulturę i tradycje marynistyczne. Nie możemy doczekać się Żagli 2023. Pierwszy obraz musiał dotyczyć wody, żeglowania i tego, że jako Łasztownia jesteśmy bardzo blisko tych tradycji – dodaje Laura Hołowacz.

  Stara Rzeźnia będzie czynna w czasie trwania Żagli. Zapraszamy do kawiarenki, która będzie czynna od rana do 21:00 oraz do Kubryka Literackiego.