Słowacki terminal wznowił przeładunki kontenerów na szlaku Chiny – Europa

2020-03-19

Państwowy przewoźnik towarowy na Słowacji ZSSK Cargo oraz jego spółka zależna Bulk Transhipment Slovakia obsłużyły pierwszy intermodalny pociąg na terminalu przeładunkowym Dobrá, po tym jak z dzierżawy tego obiektu zrezygnowała rosyjska spółka TransContainer.

Terminal Dobrá zlokalizowany obok ukraińsko – słowackiego przejścia granicznego Czop-Čierna nad Tisou wybudowany został w 2002 roku w celu obsługi transportu towarów między krajami Wspólnoty Niepodległych Państw a Słowacją i krajami południowej Europy. Jest to suchy port, który umożliwia przeładunek kontenerów z wagonów o rozstawie osi 1520 na wagony normalnotorowe.

W grudniu 2008 teren o powierzchni 18 ha został wydzierżawiony na 15 lat firmie TransContainer, wówczas należącej do Kolei Rosyjskich. Sytuacja tego terminalu pogorszyła się po wybuchu konfliktu między Rosją a Ukrainą, kiedy pociągi intermodalne zostały skierowane na trasy omijające terytorium ukraińskie. Spowodowało to znacznie zmniejszenie wolumenu przeładunków w terminalu Dobrá.

Więcej informacji na stronie intermodalnews.pl.