Skandynawia i Szczecin. Blisko, bliżej, razem!

2024-02-04

W minionym tygodniu gościem w Szczecinie był król Danii Fryderyk X. Jego wizyta związana była z licznymi tematami gospodarczymi, w tym z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę fabryki Vestasa w Szczecinie. W wydarzeniu uczestniczyła Prezes Laura Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu Przemysław Hołowacz oraz reprezentacja Grupy CSL i Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Wizyta Króla Danii Fryderyka X podzielona była na kilka etapów. W czwartek król uczestniczył w uroczystościach w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W piątek król wziął udział we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę fabryki Vestas na Ostrowie Brdowskim. Druga fabryka powstanie na szczecińskim Skolwinie. Ostatnim etapem wizyty była debata gospodarcza w Teatrze Polskim w Szczecinie.

Wydarzeniem towarzyszącym była konferencja „Wind, Waves and Wires”, podczas której dyskutowano o wykorzystaniu potencjału Morza Bałtyckiego dla rozwoju lokalnego. Udział w niej wzięli zarówno polscy, jak i duńscy przedstawiciele branży morskiej.

– Jestem zachwycona tym, że Pomorze Zachodnie jest regionem zielonym nie tylko teoretycznie, ale i w praktyce. To imponujące jaką drogę przeszliśmy, by stać się europejską stolicą OZE z perspektywą dalszego rozwoju sektora OFFSHORE na Bałtyku. Mamy wiatr, mamy wodę, mamy wspaniałe uczelnie, które bardzo chcą kształcić przyszłych ekspertów sektora offshore. Widzimy w tym zakresie gigantyczny potencjał, który bardzo chcielibyśmy wykorzystywać na bieżąco – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL. – Dla sektora TSL rozwój sektora offshore jest ważny, bo to napędza transport i kolejne zlecenia zarówno drogą lądową jak i morską. Jesteśmy bardzo otwarci na współpracę z firmą Vestas, która jest światowym gigantem z imponującym potencjałem – dodaje Prezes Laura Hołowacz.

Podczas spotkania ustalono, że porty w Szczecinie i Świnoujściu będą współpracować z wiodącym w Europie terminalem do transportu turbin wiatrowych w duńskim Esbjerg. To kolejna doskonała wiadomość dla sektora TSL w Polsce.