Przygotowujemy się do The Tall Ship Races 2021. Stara Rzeźnia zaczyna projekt „W świecie wielkich żagli”

2021-03-15

Będą spotkania autorskie – w Internecie, ale jak pandemia pozwoli to również na żywo. Planujemy również koncerty szantowe, wystawy oraz publikacje wywiadów, refleksji marynistycznych oraz wierszy i anegdot przygotowywanych przez ludzi morza. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia inauguruje projekt „W świecie wielkich żagli”, którego pomysłodawczynią jest Mira Urbaniak. Jak mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz celem projektu jest przygotowanie do regat The Tall Ship Races 2021 – Bardzo czekamy na to wydarzenie i mamy nadzieje, że uda się je doprowadzić do realizacji w tych trudnych czasach. Łasztownia wtedy najwspanialej tętni życiem – mówi Prezes Hołowacz.

Jak mówi Mira Urbaniak celem jej inicjatywy jest edukacja morska oraz przygotowywanie mieszkańców miasta do wielkiego morskiego święta jakim jest zlot The Tall Ship Races 2021. – Mamy dwa słowa na szkolenie i wychowanie, a Anglicy mają jedno, bo nie wyobrażają sobie żeby szkolić i wychowywać odrębnie – mówi Mira Urbaniak. – W świecie wielkich żagli, czyli uczymy młodych ludzi miłości do morza, do kultury marynistycznej i tego, że historia żaglowców i historie ludzi idą ze sobą w parze. Moja przygoda z morzem liczy już dekady, uzbierałam tych opowieści dziesiątki, może nawet tysiące. Każdego tygodnia do momentu startu regat The Tall Ship Races 2021 będę na portalu Moja Łasztownia opisywała swoje wspomnienia, anegdoty, być może także wiersze i twórczość związaną z kulturą marynistyczną. Bardzo bym chciała, by w Starej Rzeźni odbyło się także kilka spotkań, które będą przygotowywać nas do tego święta jakim jest zlot żaglowców, ale tu wszystko uzależnione jest od sytuacji epidemicznej. Mam nadzieje, że po Wielkanocy zaczniemy planować już jakieś spotkania, a może nawet jakieś koncerty lub wystawy? – mówi Mira Urbaniak.  – Żaglowcom oddałam swoje serce, ręce i głowę. Internet z konieczności nam się rozszerzył, więc wiele spotkań autorskich przeniosło się do sieci. Wyobrażam sobie spotkania autorskie czy koncerty w formule zdalnej, ale już samo żeglarstwo nie może być przeniesione do sieci. Czekamy na wiosnę, czekamy na lato i czekamy na The Tall Ship Races 2021 – zapowiada Mira Urbaniak.

Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz przyznaje, że Stara Rzeźnia bardzo czeka na sezon wiosenny i ogrom wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Podobnie jak w latach ubiegłych silny akcent postawiony będzie na wydarzenia marynistyczne. – Morze, żeglarstwo, kapitanowie. Tożsamość Starej Rzeźni od początku była bardzo blisko kultury marynistycznej. Projekt „W świecie wielkich żagli” będzie inicjatywą, która będzie nas przybliżać do czasu The Tall Ship Races 2021. Pani Mira Urbaniak kocha żaglowce, oddała swoje życie kulturze morskiej, by podróżować po całym świecie. Jej historie są fascynujące i mamy nadzieje, że w formie wierszy, felietonów, wystaw i spotkań autorskich będzie nam morze przybliżać – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

Wydarzenia w ramach inicjatywy „W świecie Wielkich Żagli” odbywać się będą w Starej Rzeźni po Wielkanocy. Felietony i wiersze Miry Urbaniak będą publikowane na stronie Moja Łasztownia co niedzielę.