Prezes Laura Hołowacz o rewitalizacji Łasztowni w „Studio Kultura”

2024-02-04

Prezes Grupy CSL i założycielka Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia Laura Hołowacz była gościem programu „Studio kultura” nadawanego na żywo w Radiu Super FM oraz na portalu wSzczecinie.pl. Tematem była między innymi sprawa rozwoju kultury na Łasztowni oraz rewitalizacja kompleksu rzeźni miejskich. Wreszcie pojawiła się szansa, że ta cenna tkanka miejska zostanie zrewitalizowana.

Rewitalizacja kompleksu rzeźni miejskich to temat podejmowany przez Prezes Laurę Hołowacz od wielu lat. Stara Rzeźnia była pionierem rewitalizacji Łasztowni, ale od tego momentu mija prawie dekada. Imponująco wyglądają bulwary oraz wyspa grodzka, ale reszta budynków nadal jest w złym stanie, co powinno się zmienić.

Nadzieje daje zapowiedź komunalizacji tego terenu. Pojawiła się ona podczas konferencji prasowej wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki oraz prezydenta Piotra Krzystka. Pytana była o to w audycji „Studio Kultura” prezes Grupy CSL i inicjatorka rewitalizacji Starej Rzeźni Laura Hołowacz.

– Możemy odzyskać Łasztownię, a to będzie krok w stronę procesu rewitalizacji. To jest ogromny skarb dla Szczecina. Uchronimy zabytki, które jeszcze „się trzymają”, ale nie wiadomo ile to potrwa. To może być przepiękne, zachwycające turystów miejsce. Te budynki mają w sobie duszę, nawet jeżeli są brudne i zaniedbane. Gdy nastąpi zmiana to będzie to historyczne, ale i użytkowe-kulturalne miejsce Szczecina – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.

– Szczecin jest miastem kultury. Wiele instytucji ma tutaj najwyższy już poziom. Łasztownia jest wymarzonym miejscem do działania galerii sztuki, muzeów, planów filmowych, spektakli teatralnych. Łasztownia już jest centrum kultury, a będzie to szło w stronę historii, sztuki, nauki – mówi Laura Hołowacz.

Wiosną 2024 roku Stara Rzeźnia skończy 9 lat.

– Zanim staliśmy się pionierami rewitalizacji to Łasztownia była tajemniczą wyspą, gdzie ludzie wchodzili tylko na Dni Morza i Tolszipy. Teraz mamy Letnie Brzmienia, mamy Juwenalia, Wyspę Grodzką, Morskie Centrum Nauki, Skwer Kapitanów, inicjatywy Żeglugi Szczecińskiej. Przeszliśmy ogromną drogę, by to miejsce rozwinąć i dzisiaj jesteśmy już na dobrej drodze, by stawiać sobie tak ambitne wyzwania jak na przykład rewitalizacja starych części kompleksu rzeźni miejskiej – mówi Laura Hołowacz.

POLECAMY WYWIAD:

INNE PUBLIKACJE MEDIALNE W TYM TEMACIE:

https://wszczecinie.pl/to-moze-byc-najbardziej-klimatyczna-czesc-szczecina-oczyma-wyobrazni-widze-juz-muzeum-galeryjki-restauracje/46740
https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,30595965,laura-holowacz-liczy-ze-po-ustaleniach-z-ministerstwem-pozostala.html
https://gs24.pl/szansa-na-rewitalizacje-i-ozywienie-calej-lasztowni-to-ma-byc-wizytowka-szczecina-zdjecia/ar/c1-18238583
https://24kurier.pl/ekurier/lasztownia-sie-zmienia/