Prezes Laura Hołowacz gościem Radia Szczecin

2024-03-07

Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz była gościem magazynu „Radio Szczecin na wieczór” w którym podjęto dyskusję na temat sytuacji przedsiębiorców w I kwartale roku 2024 i perspektyw rozwoju gospodarki na Pomorzu Zachodnim. W audycji wzięli też udział inni eksperci związani z Uniwersytetem Szczecińskim czy Północną Izbą Gospodarczą. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

W zeszłym roku w Polsce padł niechlubny rekord – upadło 5 tysięcy firm. W tym roku przedsiębiorcy liczą na zastrzyk inwestycji z KPO. Sektor TSL odczuwa spowolnienie, co wynika z trwającej wojny w Ukrainie, komplikacjach na Morzu Czerwonym czy mniejszą ilością transportów drogowych realizowanych w tej części Europy.

O czym mówiła w Radiu Szczecin prezes Laura Hołowacz?

– Żyjemy w nieustannej zmienności i nie jest łatwo się do tego przyzwyczaić. Duża liczba przedsiębiorców, ale i menadżerów po prostu nie daje sobie rady. Wpływają na nas czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Przedsiębiorcy są mocno obciążeni kosztami. W mojej spółce rocznie wzrost obciążeń podatkowych i składkowych to 250 tysięcy złotych. Bez dobrych wyników finansowych nie można udźwignąć takich zobowiązań. Małe spółki, jednoosobowe działalności bardzo mocno odczuwają obecną sytuację. Przedsiębiorca obciążony kosztami nie może się rozwijać – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.

Co budzi największy niepokój?

– Boję się o małe firmy transportowe. Takie, które mają 2-3 ciężarówki, przedsiębiorstwa rodzinne. Małe firmy mają problem z kapitałem i to poważny problem. Optymistycznie: cała gospodarka w Polsce na tle Europy nie wygląda źle. Wciąż mamy rynek pracownika, a nie pracodawcy i relatywnie niskie bezrobocie – mówiła dalej prezes Laura Hołowacz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji:

https://radioszczecin.pl/276,12871,jaka-jest-kondycja-biznesu