Od Chin zależy gospodarka całego świata. Tam narodził się koronawirus i tam zrobił… najmniejsze spustoszenia

2020-12-28

Branża e-commerce dynamicznie się rozwija, a to napędza najsilniej gospodarkę chińską. Tę gospodarkę, która wiosną na jeden miesiąc całkowicie się zamknęła. Czy to był idealny sposób na zażegnanie koronawirusa? Cóż, możliwe, ale takie działanie 1:1 w Europie nie miało szans powodzenia. Jak mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz dla branży TSL rozwój Chin jest dobrą wiadomością, bo oznacza stały dostęp do towarów tak pożądanych przez konsumentów z Europy. Im więcej będzie potrzeba towarów, tym bardziej rozpędzona będzie także logistyka.

Odbudowane łańcuchy dostaw i szansa na wzrost zarówno eksportu i importu

Wuhan – miasto w środkowych Chinach. Miasto jest jednym z największych ośrodków gospodarczych współczesnych Chin z dużym udziałem kapitału wielkich światowych potentatów gospodarczych. Czy Polacy w 2018 roku wiedzieli, gdzie jest Wuhan? Nie. Czy w roku 2020 wiedzą? Owszem. To tam narodził się koronawirus i to właśnie ta skromna chińska prowincja stała się miejscem emisji najbardziej zabójczej gospodarczo pandemii we współczesnych dziejach świata. Gospodarcze konsekwencje koronawirusa odrabiane będą przez kilka następnych lat. Wielu przedsiębiorców upadło, wiele branż działa dzisiaj zupełnie inaczej niż jeszcze rok temu, wiele zupełnie nie wie jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i biorą „na przeczekanie”. A co dzisiaj dzieje się w Chinach? Jak Chiny przeżyły ten trudny czas pandemii? Czy komunikacja gospodarcza Polska-Chiny jest płynna?

Jak mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz, polskim przedsiębiorcom powinno zależeć na jak najlepszy kontakcie z „jedwabnym szlakiem”, bo to z Chin właśnie wiele firm czerpie asortyment, a w czasie dynamicznego rozwoju branży e-commerce to niemal podstawowy kraj importu. Po kilku trudnych miesiącach łańcuch towarowy Polska – Chiny można nazwać niemal odbudowanym. Potencjał rozwoju również jest imponujący.

– Chiny mają się bardzo dobrze. Rozwijają się dynamicznie. Podjęli na początku bardzo radykalne środki jeżeli chodzi o reżim bezpieczeństwa. Gospodarczo rozwijają się nadal, są potęgą logistyczną, eksportową, potwierdzili, że są najważniejszym rynkiem na świecie i to od Chin zależy gospodarka na całym świecie. Wiele wskazuje na to, że e-commerce będzie się rozwijać nadal, a ludzie przerzucają swoje domowe budżety na produkty takie jak odzież, sprzęt gospodarstwa domowego, meble. Beneficjentem mogą być Chiny. Znałam taką sytuację, że rodzina, która miała odłożone pieniądze na wakacje zdecydowała na zakup robota kuchennego. Niby śmieszna sytuacja, ale możemy tylko domyślać się skąd tenże robot pochodzi – mówi Prezes Laura Hołowacz.

V jak Victory. Chiny z pandemii wyszły obronną ręką. Dla branży TSL to dobra wiadomość

Struktura danych gospodarczych z Chin za trzeci kwartał roku 2020 wskazuje, że tak jak w drugim kwartale głównym źródłem wzrostu aktywności gospodarczej w Chinach był sektor produkcyjny wspierany przez inwestycje infrastrukturalne. Nie da się jednak ukryć, że Chinom doskonale gospodarkę napędza również branża e-commerce oraz eksport gotowych produktów. Mowa zarówno o odzieży, technologii jak i produktach spożywczych. Ilość importowanych do Polski produktów z Chin jest dynamicznie rosnąca i do Grupy CSL zgłasza się ogromna grupa klientów, którzy szukają sposobu na zwiększenie transportów z Chin do Polski, bo popyt zakupowy konsumentów wzrósł.

– Ożywienie w handlu jest oczywiste. Ceny również rosną, gospodarka może iść w różną stronę i jest to z jednej strony czas na ograniczanie inwestycji, a z drugiej może właśnie ten czas sprzyja odważnym i kreatywnym? Na pewno patrząc na gospodarkę chińską można dojść do wniosku, że jest ona bardzo silna i odporna na wszystkie zawirowania. Tutaj jednak siłą jest technologia, ale i pewien reżim, w którym my staramy się z różnym efektem funkcjonować. Nie jesteśmy tak karnym społeczeństwem – wyjaśnia Prezes Laura Hołowacz.

– Relacje Grupy CSL z Azją układają się wzorowo. Jesteśmy członkiem networkingowej grupy logistycznej New Silk Road. Budujemy sieć logistyczną, wymieniając się ofertami i możliwościami współpracy. Chiny są ważne w każdej grupie towarowej. To jest kraj, który dyktuje warunki i zmienia gospodarki w niektórych krajach. Grupa CSL blisko współpracuje z Chinami. Nasi klienci eksportują i importują z Chin – dodaje Prezes Laura Hołowacz.