„Oczyma wyobraźni widzę galerie, kawiarenki i restauracje”. Rewitalizacja Łasztowni wreszcie ma szasnę ruszyć do przodu

2024-01-16

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek ogłosił, że jest po pierwszych rozmowach z Ministerstwem Infrastruktury w sprawie przekazania kompleksu dawnej rzeźni miejskiej na Łasztowni pod władanie gminy. Oznaczałoby, że wielki, ale popadający w ruinę majątek, mógłby zostać skomunalizowany i pod okiem konserwatora zabytków odpowiednio zagospodarowany. Entuzjastką takiego rozwiązania jest prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni Laura Hołowacz. – To wspaniały pomysł. Nie mogę się doczekać aż cała Łasztownia odzyska należny jej blask – mówi prezes Grupy CSL.

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia powstała w 2015 roku. Budynek dawnej rzeźni miejskiej został zrewitalizowany i stał się bodźcem do rozwoju tej części Szczecina. Dzisiaj Łasztownia ma piękny bulwar, mnóstwo atrakcji i jest jednym z najczęściej uczęszczanych miejsc spacerowych w mieście. Tak może wyglądać także część innych budynków, jeżeli teren zostanie skomunalizowany i znajdzie inwestorów.

Prezydent Piotr Krzystek podkreślał, że potencjał budynków kompleksu dawnej rzeźni miejskiej jest ogromny.

– To jest rewelacyjna wiadomość dla wszystkich mieszkańców Szczecina i turystów. Teren kompleksu rzeźni miejskiej to teren z duszą, tam czuć w powietrzu historię, a jednocześnie to miejsce bardzo zdegradowane, które potrzebuje inwestorów, którzy zapałają do niego miłością. To jest możliwe, ale potrzeba czasu, odpowiedniego zaplecza właścicielskiego i będziemy mieć piękne miejsce – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL, założycielka Starej Rzeźni w Szczecinie.

– Ten teren można doskonale skomunikować z centrum i otworzyć na kulturę, sztukę, biura, gastronomię. Tam są wspaniałe XIX budynki zaprojektowane przez niemieckich architektów. One miały niegdyś swoje funkcje użytkowe, a ja oczyma wyobraźni widzę już muzeum, galeryjki, restauracje, ale i przepięknie wkomponowane w te miejsce biura. To jest część miasta nieodkryta. Nie każda gmina może odkryć dla mieszkańców i turystów taki skarb – dodaje prezes Laura Hołowacz.

– Jestem przekonana, że w czasie kilkunastu najbliższych lat teren Łasztowni może stać się prawdziwą perełką Szczecina. Naszą dumą, miejscem, które stanie się prawdziwym sercem miasta – mówi założycielka Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Jak dodaje prezes Laura Hołowacz jest szansa, by pieniądze na remont pozyskać między innymi z Krajowego Planu Odbudowy. Ważnym elementem rewitalizacji Łasztowni będzie poprawa skomunikowania jej z centrum poprzez budowę Mostu Kłodnego.