Nowy plan dla Łasztowni komentuje Prezes Laura Hołowacz

2023-01-22

Łasztownia może być sercem projektu Szczecin Floating Garden 2050, ale nie możemy pozwolić na jej zabetonowanie. Jak najwięcej zielonych i błękitnych inwestycji

W marcu 2023 roku obchodzić będziemy ósme urodziny Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Od tego momentu Łasztownia przeżyła wręcz astronomiczny rozwój – nowa infrastruktura drogowa, wspaniałe bulwary, mnóstwo miejsc generujących ruch ludzi, Morskie Centrum Nauki. Miasto powinno dbać o to, by zagęszczenie ruchu w tym miejscu wynikało z atrakcji i inwestycji, które pasują do charakteru tego miejsca. Z ulgą przyjmujemy więc decyzję o tym, by w obrębie Łasztowni nie lokować galerii handlowej i dużego obiektu kubaturowego, który zajmować się będzie handlem.

Łasztownia to wyspa absolutnie unikatowa. Potencjał na budowę przestrzeni kulturotwórczej, rozrywkowej, atrakcyjnej dla mieszkańców oraz dla turystów. To absolutnie gigantyczny potencjał wynikający z zieleni dookoła, wody oraz postindustrialnej zabudowy, która po odpowiedniej rewitalizacji może stać się atrakcją dla turystów i przestrzenią rozwoju dla przedsiębiorców.

Możliwe jest harmonijne prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze morskim i jednoczesne rozwijanie tego miejsca pod kątem kultury, sztuki i rozrywki. Łasztownia ma potencjał na bycie nowym sercem miasta. Brakuje nam jednak dalszych planów odnośnie rewitalizacji zespołu rzeźni miejskich w Szczecinie. Stan tych budynków jest bardzo zły, a potencjał turystyczny i inwestycyjny absolutnie niepowtarzalny. Zniszczenie tego dziedzictwa byłoby wielką stratą dla całego miasta.

Pozytywnie odbieramy plan miasta, by Łasztownia była bardziej zielona i jeszcze mocniej zintegrowana z wodą. To zaleta, jakiej nie ma żadna inna część Szczecina. Wszelkie prace inwestycyjne powinny więc iść w kierunku zrównoważonym – nowe zadania, nowe budowle, nowe projekty owszem, ale tylko przy silnym udziale zieleni i szacunku do lokalizacji. Mamy nadzieje, że Łasztownia stanie się dumą i centralnym punktem projektu „Szczecin Floating Garden 2050”, ale możliwe będzie to tylko gdy „obowiązek realizacji błękitno-zielonej infrastruktury” będzie realizowany w praktyce, a nie pozostanie tylko założeniem.

Jako Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia deklarujemy chęć współpracy w zakresie dalszego aktywizowania życia na Łasztowni – zarówno w naszym obiekcie, jak i na okolicznym Skwerze Kapitanów.