Kwantowe komputery coraz bliżej

2019-07-04

Naukowcy z Uniwersytetu Tsukuba badają nową metodę generowania spójnych sygnałów w chipach krzemowych z wykorzystaniem drgań indukowanych laserem, które mogą znacznie przyspieszyć rozwój nowych komputerów kwantowych o doskonałej wydajności.

Od domowych komputerów, aż po serwery biznesowe – komputery są ważną częścią naszego codziennego życia, a ich moc stale rośnie w zdumiewającym tempie. Jednak na horyzoncie pojawiają się dwa duże problemy dla klasycznych komputerów. Pierwszy jest podstawowym ograniczeniem liczby tranzystorów, które możemy spakować do jednego procesora. Ostatecznie konieczne będzie całkowicie nowe podejście, jeśli chcemy nadal zwiększać swoje zdolności przetwarzania. Po drugie, nawet najpotężniejsze komputery zmagają się z pewnymi ważnymi problemami, takimi jak algorytmy kryptograficzne, które utrzymują numer karty kredytowej w Internecie lub optymalizacja tras dostarczania pakietów.

Rozwiązaniem obu problemów mogą być komputery kwantowe, które wykorzystują zasady fizyki w skalach o bardzo małej długości, tak jak w przypadku atomów i elektronów. W reżimie kwantowym elektrony działają bardziej jak fale niż kule bilardowe, a pozycje są „rozmazane”, a nie określone. Ponadto, różne elementy mogą zostać splątane, tak że właściwości każdego z nich nie mogą być całkowicie opisane bez odniesienia do drugiego. Dzisiejsze komputery oparte są na kodzie zero-jeden, a komputery kwantowe będą brać pod uwagę nieskończoną liczbę stanów pośrednich.

Więcej na stronach www.creditreform.pl.