Kolejna Szwajowa Niedziela już 16 maja! Zapraszamy na podróż do świata najsłynniejszej szczecińskiej pisarki

2021-05-12

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza na szóstą już „Szwajową Niedzielę”. Ze względu na pandemię koronawirusa odbędzie się ona kolejny raz w trybie online. Na facebookowym profilu CKE Stara Rzeźnia wyemitowany zostanie film ze wspomnieniami na temat szczecińskiej pisarki, żeglarki i dziennikarki. Nie zabraknie także elementów muzycznych. – Bardzo liczymy, że kolejna Szwajowa będzie już taka, jak kiedyś. Z radosnymi wspomnieniami na Sali Iluzjon, koncertem szantowym i wspólną kawą po całym wydarzeniu. Bardzo nam tego brakuje, ale w obecnych warunkach możemy zaprosić tylko na wydarzenie online. Tradycja naszych spotkań trwa, bo trwa pamięć o Monice Szwai. Trudno uwierzyć w kolejne lata, które mijają od momentu, kiedy jej z nami nie ma – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni.

W tym roku motywem przewodnim naszego wirtualnego spotkania będą pasje Moniki Szwai. Wspominać ją będą Jej przyjaciele, którzy te pasje dzielili, a także czytelnicy Jej książek.  – Spróbujemy też znaleźć odpowiedź na pytanie „jak lubić życie”. Jak zawsze w ogrodzie wspomnień o Monice Szwai.  Nasze spotkanie to pretekst do rozmowy o życiu. Jak je lubić, a przy okazji świat, siebie i innych. Ładni ludzie, mądre, przemyślane wypowiedzi. I takież piosenki w warstwie muzycznej. Taka będzie kolejna Szwajowa Niedziela, na którą serdecznie zapraszam – mówi Marek Szurawski, przyjaciel artystki i współinicjator naszego cyklu.  Warstwę muzyczną stanowić będą utwory nagrodzone na festiwalu Shanties nagrodą im. Moniki Szwai za najlepszy tekst premierowy – nagroda ta przyznawana jest corocznie od 2016 roku.

– Szwajowa Niedziela to wydarzenie, które na stałe wpisało się do harmonogramu wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Tworzymy wyjątkowe spotkania, które jednoczą mieszkańców naszego miasta i regionu we wspomnieniach o niezwykłej osobie jaką była Monika Szwaja. Mam wrażenie, że nasz cykl pozwolił wielu osobom odkryć na nowo jej twórczość, poznać nie tylko od strony literackiej, ale i żeglarskiej czy dziennikarskiej. To była osoba z wielką charyzmą, o wielu pasjach, nasza Szwajowa Niedziela skupia się na wszystkich obszarach aktywności Pani Moniki przez co nie zamykamy się tylko na literaturę czy tylko na żeglarstwo – mówi Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni Laura Hołowacz. W Kubryku Literackim na Łasztowni można kupić wszystkie książki autorstwa Moniki Szwai.

„Szwajowa niedziela ONLINE” – niedziela, 16.05.2021 o godzinie 18:00.  Transmisja w mediach społecznościowych Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.