Klasyczne samochody – niezwykły fotograficzny zapis, niezwykłego motoryzacyjnego wydarzenia

2018-09-25

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz firma CSL Internationale Spediotion Sp. z o.o. serdecznie zapraszają na premierę albumu „Classic Cars”. Wydarzenie odbędzie się już 1 października o godzinie 18.00 w Starej Rzeźni. Jest to trzeci album wydany przez naszą instytucję. Będzie on do nabycia w Kubryku Literackim.

„Classic Cars” to już trzeci album wydany przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przy wsparciu firmy CSL Internationale Spedition. Pierwszy to fotograficzny zapis tego jak rewitalizowana była Stara Rzeźnia i Łasztownia, drugi to zbiór fotografii ze wszystkich zlotów żaglowców The Tall Ship Races. Trzecie dzieło powstałe przy udziale fotografów Szczecińskiego Towarzystwa Fotografii to zbiór kilkudziesięciu fotografii powstałych na zlocie klasycznych samochodów w naszym regionie. To nie są zwykłe samochody, to dosłownie zabytki na kółkach. Wszystkie w doskonałym stanie, jeżdżące, często biorące udział w wyścigach. Dokumentowanie tego wydarzenia było pasjonujące, a efekty, które zobaczymy w albumie są naprawdę godne uwagi: – Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne współpracuje z firmą CSL od dłuższego czasu, ta współpraca zaczęła się jeszcze nim powstała Stara Rzeźnia jako instytucja kultury. Autoklub Szczecin zgłosił się do Pani Prezes Laury Hołowacz z pomysłem aby rajd Baltic Classic, który odbył się w ubiegłym roku miał swój przystanek właśnie Łasztownię, w toku różnych działań wyszło tak, że samochody jednak na Starą Rzeźnię nie zajechały, ale fotograficy STF zostali zaangażowani w fotografowanie zachodniopomorskiej części rajdu, tak powstał poważny materiał zdjęciowy, który przybrał postać albumu – mówi Tomasz Siedler, Prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. W albumie są zdjęcia 15 fotografów, znaczna większość to artyści zrzeszeni w szczecińskim towarzystwie. Zdjęć powstało ponad 8 tysięcy, do albumu trafiło nieco ponad 280. Wybór był wielkim wyzwaniem: – Selekcja była daleko idąca, ale przecież pracując przy innych wydawnictwach z firmą CSL, zwłaszcza przy albumie o The Tall Ship Races przećwiczyliśmy umiejętność wybierania najlepszych i najciekawszych ujęć  – dodaje Bodek Macal, członek Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Jakie zdjęcia zobaczymy w albumie? To jest bardziej wydawnictwo dla miłośników fotografii czy może bardziej dla miłośników motoryzacji i klasycznych samochodów? Jak mówią inicjatorzy powstania albumu jest to taki rodzaj wydawnictwa, który powinien zainteresować wszystkich ze względu na swoją wysoką wartość artystyczną: – Jest to publikacja, która jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią stare samochody , dla posiadaczy, kolekcjonerów i dla wszystkich miłośników starych rzeczy. Od samochodów z początków ubiegłego wielu z kołami szprychowymi, po Porsche, Ferrari z lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Od modeli starszych po relatywnie młode, ale już kwalifikowane jako Oldtimery, pojazdy o charakterze zabytkowym – zapowiada Tomasz Seidler. – Wszystkie wydane przez nas i CSL albumy mają wspólną linię, wspólny format, z albumu na album rośnie jego grubość – dodaje prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Większość tych auto to ślicznotki na kołach, nie trzeba być miłośnikiem motoryzacji żeby bez pamięci się w nich zakochać. Mam ogromny sentyment do tych starych aut i cieszyłem się, że możemy je zobaczyć w czasie wyścigu. Możliwość fotografowania ich to wielka przyjemność, tym bardziej zachęcamy na wernisaż – dodaje Bodek Macal.

Wstęp do albumu napisał sam Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który otrzymał również zaproszenie na wernisaż: – Szczecin jest miastem, które miało znaczący udział w rozwoju motoryzacji w Polsce i na świecie. To tutaj powstała firma „Stoewer”- jeden z pionierów rynku samochodowego w Europie, produkująca przed wojną znakomite i innowacyjne pojazdy. Z kolei w polskim już Szczecinie tworzony był legendarny motocykl „Junak” – do dziś obiekt pożądania wielu kolekcjonerów.
Pomimo tego, że w dniu dzisiejszym z taśm montażowych szczecińskich fabryk nie zjeżdża już żaden samochód czy motocykl to duch wielkiej motoryzacji wciąż jest tutaj obecny i silnie oddziałuje na moje zainteresowania, jak i wielu innych miłośników klasycznych pojazdów. Dużą popularnością cieszy się nie tylko stała ekspozycja Muzeum Techniki i Komunikacji, ale także rajdy zabytkowych maszyn, takie jak „The Baltic Classic Rally” czy „Rallye Stettiner Haff”. Jestem przekonany, że niniejszy album, pełen wyjątkowych i oryginalnych ujęć pięknych pojazdów będzie stanowił obowiązkową pozycję dla każdego fana motoryzacji – napisał Piotr Krzystek.

Premiera albumu „Classic Cars” będzie mieć miejsce w Starej Rzeźni już 1 października o godzinie 18.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Serdecznie zapraszamy!