Intermodalny progres w Świnoujściu. Zakończono ważną inwestycję

2023-10-15

W ostatnim czasie gospodarcze i turystyczne życie naszego regionu w dużej mierze opiera się na dynamicznym rozwoju Świnoujścia.  Grupa CSL ma tam swój oddział i aktywnie rozwijamy usługi, które otwierają nasz region na klientów intermodalnych.  Dzisiaj odbyła się ważna uroczystość dla sektora TSL w całej Polsce – zakończenie inwestycji „Przystosowanie infrastruktury terminala w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego”

Jaka jest skala inwestycji?

    Obszarem inwestycji objęta była północna część terminala tj. stanowiska promowe nr 5 i 6 oraz ich zaplecze. Oba stanowiska połączono w jedno. Dzięki temu powstała jedna linia cumownicza o długości 294 m umożliwiająca obsługę promów o długości do 270 m. Wykonano także roboty związane z umocnieniem dna. Rampa przeładunkowa została przebudowana do nowych parametrów technicznych, tj. 35 m szerokości i 180T nośności. Przebudowano istniejącą i wykonano nową niezbędną infrastrukturę techniczną na nabrzeżu i zapleczu.


   Przebudowo istniejące i zbudowano nowe tory kolejowe na zapleczu stanowisk promowych nr 4 i 5. Poddano przebudowie istniejące place manewrowo – postojowe, jak również wybudowano nowe ze 170 miejscami postojowymi dla naczep oraz umożliwiające obsługę ładunków intermodalnych. Powstała też nowa estakada nad stacją kolejową Świnoujście, która skomunikuje zaplecze z terenem terminala.

W wydarzeniu w Świnoujściu wzięli udział: Prezes Laura Hołowacz oraz Kamil Szwarc

– Rozwój infrastruktury portowej i intermodalnej musi odpowiadać na oczekiwania rynku transportu i logistyki. Pomorze Zachodnie goni Trójmiasto. Mamy ambicje pozyskiwania nowych klientów z całego świata, a im lepsza infrastruktura, tym większe na to szanse – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

– Świnoujście ma gigantyczny potencjał turystyczny, ale i jest to okno na świat dla zachodniopomorskiego świata TSL. Widzimy wielki potencjał tego miasta, a takie inwestycja jak terminal kontenerowy, inwestycje portowe czy dostosowanie infrastruktury terminala w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego tylko wzmacniają nas względem trójmiasta i sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej konkurencyjni na tle portów skandynawskich, niemieckich czy duńskich – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i dopingujemy wszelkim inwestycją, które umacniają regionalny sektor TSL.