Intermodal in Poland – serce sektora TSL biło w Szczecinie

2023-09-11

Od 6 d 8 września logistyczne serce Polski biło w Szczecinie oraz w Świnoujściu. Za nami konferencja Intermodal in Poland North-South organizowana już drugi raz w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób z całej Polski. Spedytorów, logistyków, celników, naukowców, samorządowców i ekspertów sektora TSL. Nie zabrakło prezentacji, debat, networkingu na najwyższym poziomie oraz wyjazdu studyjnego – w tym roku do Świnoujścia.

Otwarcie konferencji w Starej Rzeźni. Prezes Laura Hołowacz: „Każdy port w Polsce jest ważny”

Konferencję w Szczecinie otworzył prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Następnie głos zabrała Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

– Cieszę się, że jest tu tak wielu wspaniałych ekspertów i pasjonatów. To dla nas bardzo ważny okres. Musimy, jako przedsiębiorcy, stawiać na rozwój. Nie możemy czekać na to aż coś się wydarzy. W Świnoujściu niebawem na terminalu powstanie możliwość obsługi intermodalnej kontenerów i naczep. To dla nas wielki rozwój, szansa dla regionu – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz. – Każdy port w Polsce jest ważny. Nie konkurujemy, a uzupełniamy się. Potrzebujemy jak najwięcej zielonych korytarzy transportowych – dodaje prezes Laura Hołowacz.

Piotr Klimek, prezes zarządu spółki Intermodal News podkreślał rangę wydarzenia, mnogość partnerów, patronaty honorowe oraz to, co najważniejsze – merytoryczne panele przyciągające do Szczecina ekspertów sektora TSL z całej Polski.

– Niezmiernie się cieszę, że możemy spotkać się w tak dużym gronie w Szczecinie i w Świnoujściu. W ciągu najbliższych lat region zachodniopomorski stanie się jednym z najprężniejszych hubów logistycznych w tej części Europy. Będziemy mówić jak przekonać wszystkie strony gospodarki, że inwestycje w Świnoujściu są potrzebne Polsce, ale i całej gospodarce w naszym basenie morskim. Logistyka w Polsce wciąż ma wiele wyzwań przed sobą. Debaty będą mieć merytoryczny poziom i to na pewno nie będzie stracony czas – mówi Piotr Klimek, prezes zarządu Intermodal News.

Debaty merytoryczne w czasie Intermodal in Poland

Po części oficjalnej nastąpiła debata otwarcia: „Wpływ sytuacji geopolitycznej na efektywność łańcuchów logistycznych w Europie”, następnie sesja prezentacji i kolejna debata: „Wsparcie branży intermodalnej w skutecznym prowadzeniu działalności gospodarczej w kryzysie”. Trzecia debata dotyczyła znaczenia portów morskich w transporcie intermodalnym w Polsce i Unii Europejskiej, a debata ostatnia. Debatę podsumowującą moderował prof. Bogusz Wiśnicki z Politechniki Morskiej w Szczecinie: „Rola transportu intermodalnego w procesie rozwoju zrównoważonego transportu” W dniu drugim odbyła się wizyta studyjna w Świnoujściu, która zgromadziła blisko 100 uczestników.