Intermodal in Poland. Czy Świnoujście będzie gospodarczym oknem na świat Pomorza Zachodniego?

2023-08-30

Czy Świnoujście ma szansę dołączyć do ogólnopolskich, gospodarczych czempionów? Wiele na to wskazuje! W tym roku, po wielu latach budowy miasto nad Bałtykiem doczekało się tunelu, który łączy wyspę Uznam z lądem. Miasto rozwija się turystycznie, ale także transport, przemysł i cały sektor TSL patrzy na to miasto z dużą ciekawością. – Nasi partnerzy z całej Europy widzą w Pomorzu Zachodnim logistyczną alternatywę dla Trójmiasta. Cieszy nas, że coraz poważniejszym elementem tej układanki jest Świnoujście – mówi Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju Grupy CSL.

Najpierw Trójmiasto, a teraz Pomorze Zachodnie? Firmy z południa Europy szukają logistycznych przyczółków

Logistyka patrzy na Świnoujście z dużym zainteresowaniem. Nasz kurort ma wielki potencjał portowy, przeładunkowy i transportowy.

– Świnoujście może być gospodarczym oknem na świat Pomorza Zachodniego. Może przyciągać inwestorów. Kończą się obecnie dwie inwestycje: terminal promowy, który obsługiwać będzie kilkanaście połączeń dziennie oraz terminal instalacyjny. Budowana jest tam infrastruktra drogowa i intermodalna. To pozwoli, by ładunki ze Świnoujścia docierały kolejną na południe Polski, a nawet do innych krajów europejskich. Jako CSL jesteśmy tym tematem bardzo zainteresowani – mówi Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu Grupy CSL.

 Czy budowa tunelu w Świnoujściu jest gospodarczym game changerem dla Świnoujścia? To na pewno inwestycja, która nadała nowego rozmachu tej miejscowości. To silny impuls dla rozwoju turystyki, ale i gospodarki morskiej oraz logistyki.

– Widzimy, że partnerzy z Czech czy ze Słowacji są coraz bardziej zainteresowani Świnoujściem. Perspektywy rozwoju tego miasta są bardzo duże, bo widzimy, że logistyka szuka alternatyw dla Trójmiasta. Gdański terminal wykonał ogromną pracę, by przyciągnąć inwestorów, ta ekspansja jest ogromna, a spedytorzy z południa Europy szukają w Polsce kolejnych logistycznych przyczółków – mówi Przemysław Hołowacz.

 Świnoujście jest jednym z nielicznych przypadków w Europie, który w jednej przestrzeni harmonijnie łączy rozwój przemysłu oraz turystyki.

Drugiego dnia Intermodal in Poland w Szczecinie odbędzie się wizyta studyjna w Świnoujściu.

– W 80% na konferencji obecne będą firmy z Czech , ale nie zabraknie także przedsiębiorców z Czech, Słowacji, Słowenii i Niemiec. Wiemy także, że jeszcze przedstawiciele kilku innych krajów zastanawiają się czy odwiedzić naszą konferencję. Mamy nadzieje, że tak się stanie. Świnoujście dla naszych gości jest bardzo interesującym i perspektywicznym miejscem do inwestowania. Otrzymaliśmy wiele głosów pozytywnych, że organizujemy taką wizytę studyjną – mówi Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu Grupy CSL.

– Chcemy zainteresować naszych partnerów terminalem w Świnoujściu. To jest świetna inwestycja. Ciężko znaleźć drugi taki terminal na Bałtyku. Czas się chwalić naszym zachodniopomorskim potencjałem – dodaje Hołowacz.

Intermodal in Poland w Szczecinie już od 6 do 8 września. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu. Rejestracja jeszcze trwa!