Grupa CSL gościem Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Tematem Brexit

2021-06-10

Przemysław Hołowacz i Agnieszka Kamińska byli gośćmi WEBINARU LIVE Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, który transmitowany był na żywo na portalu wSzczecinie.pl. Tematem spotkania była sytuacja zachodniopomorskich przedsiębiorców w obliczu Brexitu, który nastąpił pół roku temu. Eksperci odpowiadali na trudne pytania dotyczące obrotu towarowego, odpraw celnych, procedur biurokracyjnych. Nie zabrakło jednak także pytań o wzrosty cen czy utrudnienia logistyczne. – Nie mamy wątpliwości, że Brexit znacząco wpłynął na sytuację handlową między Wielką Brytanią, a resztą świata. To sytuacja poważna, wymagająca gruntownych analiz. My jako Grupa CSL nigdy nie zostawiliśmy swoich klientów w potrzebie, a zdarzały się sytuacje, gdy brexitowe komplikacje spędzały przedsiębiorcom sen z powiek. Nadal nie jest łatwo, jest wiele wątpliwości, ale kto pyta nie błądzi, a my gdy czegoś nie wiemy, to zawsze pytamy naszych brytyjskich partnerów – mówi Przemysław Hołowacz, prokurent w Grupie CSL.

„Po pierwszych zmianach brexitowych odbieraliśmy nawet 10 telefonów dziennie”

O czym była mowa podczas WEBINARU LIVE Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości? Tematy dotyczyły Brexitu, który nastąpił faktycznie pół roku temu. Co zmieniło się w tym czasie? Administracyjnie wiele spraw – administracja brytyjska oraz europejska nabrała pewnej sprawności w obsłudze klientów. To nie zmienia jednak faktu, że komplikacje bywają poważne i trudne do zrozumienia dla przedsiębiorców, którzy dotychczas nie mieli do czynienia z takimi zmianami.

– Część przedsiębiorców przygotowywała się do Brexitu jeszcze w roku 2019. Niestety nie brakowało tych, którzy robili to na ostatnią chwilę. Zmiany, które zaszły dotyczyły m.in. takich spraw, że agencjom celnym trudno było wszystko opanować bez komplikacji. W styczniu czy lutym 2021 trudno było zapewnić możliwość odpraw klientom. Udawało to się, ale telefonów odbieraliśmy 5-10 dziennie z zapytaniami: czy możemy pomóc? W styczniu nie było ekspertów od Brexitu. Nam jednak udało się dokonywać odpraw. Problemów było sporo, wymagało to dużej determinacji – mówi Przemysław Hołowacz. Co już udało się uporządkować? – Małe firmy rezygnują z odpraw, bo koszty wzrosły zbyt mocno, by transport palety czy dwóch było opłacalne. Problemem bywa także odprawa produktów spożywczych ze względu na kontrole sanitarne. Transport mięsa skurczył się o ponad 80%. Anglia uczy się swoich przepisów, ale nie jest gotowa, by sprawnie prowadzić wszystkie kontrole. Bywały komplikacje z eksportem do krajów europejskich – dodaje Przemysław Hołowacz.

„Zdobycie wiedzy na temat odpraw celnych czy administracji pozwala przedsiębiorcom na przewagę konkurencyjną”

Czy Wielka Brytania po Brexicie wciąż jest dla przedsiębiorców atrakcyjnym kierunkiem ekspansji? Eksperci nie mają wątpliwości, że tak jest. – Mamy pytania od przedsiębiorców z całej Polski. Pytania dotyczą różnych asortymentów, zauważyliśmy tendencję spadkową w przypadku niektórych towarów i wolumenów, bo zmiany, które zachodzą powodują pewną niepewność. Mowa np. o procedurach celnych i przepisach, które mogą być różnie definiowane – mówi Agnieszka Kamińska, specjalistka Grupy CSL ds. Brexitu. – Zdobycie wiedzy na temat odpraw celnych czy administracji pozwala przedsiębiorcom na przewagę konkurencyjną, której nie mają Ci, którzy bez wsparcia firm zewnętrznych decydują się na wymianę towarową. Wielka Brytania to wciąż wielki rynek zbytu, nie brakuje konsumentów zainteresowanych nabywaniem towarów z Polski. To wszystko musi się jednak odbywać z odpowiednim przygotowaniem – dodaje Kamińska.

Eksperci sugerują, by klienci przygotowani byli na wzrost cen wynikający z komplikacji wymiany handlowej na linii Wielka Brytania – Europa czy na zwiększenie procedur administracyjnych. Poza tym Anglia wciąż pozostaje atrakcyjnym partnerem gospodarczym. Brexit jest faktem i jest wydarzeniem bezprecedensowym w skali światowej. Nie należy jednak traktować go jako blokady przed rozwojem naszej działalności na rynku brytyjskim.

Posłuchaj całego WEBINARU

https://www.facebook.com/144434042208/videos/159575959515417