Sektor TSL jak żaden inny od kilku lat systematycznie doświadczany jest silnymi zawirowaniami spowodowanymi Brexitem, lockdownem, czy konfliktami na wschodzie. To, co dla jednych jest kryzysem, dla CSL, polskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w kompleksowej obsłudze logistycznej ładunków drogą morską i lądową, jest wyzwaniem dającym szansę, której nie można przegapić.
– Po ponad 25 latach istnienia na rynku można popaść w pewną rutynę, jednak jako CSL zawsze unikaliśmy standardowych rozwiązań i chodzenia na skróty. Moja natura i fakt, że nasz zespół zawsze zmotywowany jest do tego, by szukać nowych możliwości, sprawiają że znajdujemy szanse do rozwoju tam, gdzie inni odpuszczają. Przykładem jest nasza obecność na rynku brytyjskim w czasie Brexitu czy budowanie relacji z sektorem offshore, kiedy nie uznawano go jeszcze za perspektywiczny – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL.
Aktualna siedziba firmy mieści się w Szczecinie w odrestaurowanym przez CSL zabytkowym budynku Starej Rzeźni na Łasztowni (portowa wyspa historycznej części Szczecina). Są tam m.in. Oddziały Spedycji Morskiej, Lądowej oraz Agencja Celna. Spółka posiada także oddziały w Świnoujściu i Gdyni. – Nasza aktywność w ostatnim czasie to także obecność na ważnych wydarzeniach branżowych na świecie. Odwiedzamy targi m.in. w Dubaju, Londynie czy Dusseldorfie. Również i my zapraszamy przedsiębiorców z całego świata do Szczecina, gdzie organizujemy m.in. konferencję Intermodal in Poland. Tegoroczna odbyła się we wrześniu i była jedną z największych w tej branży w naszym regionie – zaznacza Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju Grupy CSL.
CSL stanowią nie tylko spółki spedycyjne, agencje celne, czy magazyny logistyczne, ale także m.in. projekt pierwszego suchego terminala intermodalnego w woj. zachodniopomorskim, dzięki któremu region będzie niezależny logistycznie. Niezmiernie ważną częścią Grupy są podmioty zajmujące się działalnością społeczną, realizowaną w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia”, poprzez Fundację Moja Łasztownia czy księgarnię i sklep Kubryk Literacki. – Jesteśmy nowoczesną firmą sektora TSL, która zdaje sobie sprawę, że dywersyfikacja jest drogą do rozwoju. W taki sposób działamy niemal na całym świecie, a tym, na co najbardziej obecnie stawiamy jest transport intermodalny. Ponadto, jako jedna z pierwszych firm TSL w Polsce uzyskaliśmy certyfikację ESG, która sprawiła, że w skali globalnej mamy opinię przedsiębiorstwa jeszcze bardziej odpowiedzialnego społecznie – mówi P. Hołowacz, a prezes L. Hołowacz dodaje: – Mamy fantastyczny, bardzo rozwojowy zespół, a nasze relacje z klientami nie ograniczają się do biznesu. Jesteśmy partnerami, wymieniamy się informacjami, doświadczeniami, dzielimy się wiedzą. Firmy, z którymi od lat współpracujemy wiedzą, że mogą zwracać się do nas nawet z nietypowymi oczekiwaniami, a my potraktujemy je jako wyzwanie. Biznes musi być społeczny, a integracja i networking sprzyjają rozwijaniu go na trwałych fundamentach.