EUDR. Więcej o rozporządzeniu ważnym dla logistyki w Polsce

2025-04-13

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów, znane, jako rozporządzenie EUDR staje się coraz bardziej realne. Jego regulacje obejmuje znaczną grupę przedsiębiorców, w tym również sektor TSL. Zapraszamy do kolejnego odcinka podcastu Energia Offshore.

– Celem wdrożenia rozporządzenia jest ochrona środowiska, lasów i bioróżnorodności. Dla przedsiębiorców oznacza to dużą zmianę regulacyjną, w tym także dla samej branży TSL. W Polsce przedsiębiorcy z obszaru logistyki i spedycji znają to rozporządzenie i podejmują odpowiednie kroki przygotowawcze, gdyż przepisy zakładają, że regulacje te powinny w pełni obowiązywać już w grudniu 2025 roku – mówi Kamila Piotrowska-Król, Kierownik Agencji Celnej Terramar.

W rozumieniu ogólnym rozporządzenie wydaje się nie obejmować wielkiego spektrum przedsiębiorców, ale po dokładniejszej analizie okazuje się, że jest całkiem odwrotnie, a co więcej większość firm spedycyjnych będzie musiała się z nim dokładnie zapoznać i wdrożyć.

– Jak porównamy 7 grup produktowych, które rozporządzenie EUDR obejmuje to rzeczywiście tych przedsiębiorców będzie multum. Musimy się więc przygotować na pewne problemy interpretacyjne przepisów. Przedsiębiorcy, którzy zaczynają się przygotowywać, jak chociażby handlowcy nie są jeszcze świadomi w wystarczającym stopniu jaki wpływ to rozporządzenie będzie miało na ich działania – mówi Rafał Malujda, Radca prawny, Kancelaria malujda.pl

– Grupa CSL, jako przedstawiciel branży TSL odrobiła pracę domową i zapoznaliśmy się zarówno z samym rozporządzeniem jak i wszystkimi dostępnymi materiałami. Lubimy myśleć, że gdy przedsiębiorcy, klienci, partnerzy przychodzą do nas i zadają pytania to będziemy im w stanie na nie odpowiedzieć i wszystko wyjaśnić. Całe ustawodawstwo i obsługa dotycząca oświadczeń należytej staranności dopiero się tworzy, więc staramy się wspierać cały ten proces i być na bieżąco z postępami prac nad implementacją regulacji rozporządzenia – mówi Jacek Gąszczak, Kierownik oddziału Agencji Celnej CSL Sp. z o.o.

W odniesieniu do zapisów rozporządzenia, hasłem, które słyszymy bardzo często jest „należyta staranność”, która związana jest z narzędziem systemu informacyjnego EUDR. Czy jednak dla przedsiębiorców pojęcie „należytej staranności” jest zrozumiałe?

– Jest to pojęcie, które mieści w sobie dużą skalę możliwości oceniania tych oświadczeń. Agencja celna na pewno w dużym stopniu wesprze i poinformuje o działaniu systemów, gdzie będziemy odnotowywać oświadczenia o starannej należności, ale musimy zdawać sobie sprawę, że większość pracy przed będzie spoczywała na przedsiębiorcach, którzy będą musieli oszacować ryzyko i dokonać interpretacji pewnych założeń dotyczących poszczególnych produktów, a niestety nie będzie to łatwe, dlatego tak ważne jest odpowiednie zdefiniowanie hasła „należyta staranność” – mówi Rafał Malujda.

Przedstawiciele Grupy CSL wielokrotnie podkreślają, że biorą aktywny udział w procesach związanych z pracami nad rozporządzeniem EUDR, a więc czy wprowadzenie jej regulacji będzie znacznie wpływało na standardy działań agencji celnej grupy CSL?

– Ciężar gatunkowy związany z obowiązkiem wyegzekwowania danych wynikających z rozporządzenia jest po stronie podmiotów, którzy obracają towarami. My, jako agencja celna jesteśmy żywo zainteresowani, aby problemy przy odprawach towarów, które są objęte rozporządzeniem były jak najmniejsze, albo najlepiej nie było ich wcale. W związku z czym upewniamy się, że firmy, z którymi współpracujemy są przygotowane na to, co się wydarzy, gdy rozporządzenie EUDR wejdzie w życie i zacznie funkcjonować – mówi Jacek Gąszczak.