CSL w mediach. Temat: opłaty za niemieckie autostrady

2023-12-08

Dla niektórych przewoźników opłata za przejazd samochodów ciężarowych przez Niemcy wzrosła od grudnia nawet o 86%. To kolejny z kolei cios, który dotyka sektor TSL. Sytuacja wielu przewoźników staje się coraz trudniejsza. Komunikat w tej sprawie przygotowała Północna Izba Gospodarcza, a głos zabrała Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

– Mamy wrażenie, że transport, który dotychczas był jednym z prężniej działających sektorów gospodarki w Polsce, w ostatnim czasie dostaje wiele ciosów. Bardzo restrykcyjne regulacje unijne dotyczące np. pakietu mobilności, potem sytuacja polsko-ukraińska, a teraz jeszcze kolejny generator kosztów. Alarmujemy: dostajemy coraz więcej sygnałów, że to był najgorszy rok dla polskich przewoźników od wielu lat – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Przedsiębiorcy przyznają, że nie ma mowy o tym, by sektor TSL nie odczuł tych podwyżek. Co ważne, są one dotkliwe najbardziej właśnie dla województwa zachodniopomorskiego.

– Niemcy są głównym, europejskim szlakiem tranzytowym, a wiele inwestycji zachodniopomorskich ulokowało się w naszym regionie, bo jesteśmy blisko sieci niemieckich autostrad. Jest to na pewno trudna sytuacja dla przedsiębiorców. W sytuacji gdy w roku 2023 ceny frachtów morskich mocno spadały, tak w przypadku transportu drogowego ten wzrost cen jest cały czas sukcesywny – dodaje Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.

   Wielu przedsiębiorców sektora TSL, wiedząc o planowanych podwyżkach planowało jak najwięcej kursów – szczególnie dla sektora e-commerce – wykonać w październiku i w listopadzie. To jednak nie zawsze się powiodło, bo dla transportu ostatni kwartał roku zwykle jest najbardziej pracowity.

PUBLIKACJE MEDIALNE Z WYPOWIEDZIĄ PREZES LAURY HOŁOWACZ:

https://szczecin.se.pl/niemiecka-drozyzna-wykonczy-polskie-firmy-czeka-nas-fala-bankructw-aa-cBAL-QLv9-dvNL.html
https://www.wnp.pl/logistyka/niemcy-zadali-cios-ktory-moze-pogrzebac-wiele-polskich-firm,782350.html
https://etransport.pl/wiadomosc,72357,wyzszy_maut_to_kolejny_cios_dla_branzy_transportowej_nadchodzi_fala_bankructw.html
https://filarybiznesu.pl/gospodarka/transport/nawet-86-wiecej-za-przejazd-samochodow-ciezarowych-niemieckimi-autostradami-kolejny-cios-w-sektor-tsl/a23036
https://moto.infor.pl/logistyka/transport/6403833,wyzsze-oplaty-za-autostrady-w-niemczech-dla-ciezarowek-skok-cen-siega.html