CICHA MOC – kilka słów od Bohdana Kryka, inicjatora projektu

2023-08-17

Bohdan Kryk, Prezes Zarządu CS Kompozyty

Nasza firma działa na rynku od 16 lat. Staramy się promować takie rozwiązania technologiczne, które łączą efektywność biznesową z wysokimi standardami ekologicznymi i społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Wspólnie z naszymi partnerami, pod patronatem Prezydenta Szczecina, zrealizowaliśmy ten unikalny w skali światowej projekt – pierwszą rekreacyjną łódź motorową w klasie do 6metrów o napędzie wodorowym. Nazwaliśmy ją CICHA MOC, a jej matką chrzestną będzie Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL i założycielka Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Twórcą napędu jest szczecińska firma mPower, cieszymy się, że szczecińska myśl technologiczna zostanie zaprezentowana w tym niezwykłym projekcie. Z kolei żywice, żelkoty i kleje wykorzystane przy tej łodzi pochodzą od naszych partnerów, którzy przygotowali najbardziej ekologiczne rozwiązania, jak to tylko jest możliwe.

Działamy na materiałach niskoemisyjnych, pracujemy także nad rozpoczęciem produkcji zielonego wodoru oraz pozyskiwania wodoru ze śmieci w procesie pirolizy i gazyfikacji. W dzisiejszych czasach priorytetem jest innowacyjne łączenie technologii i ekologii, poszanowanie środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów.

Łódź będzie mogła wziąć na pokład 5-6 osób, ma 6 metrów długości, a jej silnik pozwoli pływać jej w szybki, cichy i bardzo satysfakcjonujący dla użytkowników sposób. Nazwa CICHA MOC jest tutaj jak najbardziej uzasadniona. Budując łódź staraliśmy się promować kilka rzeczy jednocześnie, by połączyć aspekty ekologiczne i praktyczne: konstrukcja jest dość prosta, ale jednocześnie projekt sprawia, że być może uda się wykorzystać te koncepcje szerzej i nie będzie to pomysł na który stać będzie tylko szejków w Dubaju.

Chcielibyśmy dołożyć swoją cegiełkę do szczytnego celu, jakim jest promowanie technologii wodorowych i ekologicznych. To jest pomysł spektakularny, ale adresowany do szerokiego ogółu społeczeństwa. Pracujemy nad tym projektem od wielu miesięcy. Jeżeli chodzi o design działaliśmy z firmą Multichem, która dostarczyła nam nowoczesne, ekologiczne farby.

Wybór Pani Laury Hołowacz na Matkę Chrzestną łodzi Cicha Moc był dla mnie tak oczywisty, że jak podjęliśmy decyzję o budowie to wiedziałem od razu, że tak właśnie się stanie. To, co robi dla Szczecina i regionu Pani Laura, a także Stara Rzeźnia, jest ogromne. Wiem, że Pani Laura jest pasjonatką żeglarstwa, a jednocześnie promotorką nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ekologii.

Po 19 sierpnia będziemy prezentować łódź mieszkańcom Szczecina oraz osobom, które będą mogły wykorzystać ją do promocji rozwiązań ekologicznych i wodorowych.