Brexit, a sprawa zachodniopomorska. Czy przedsiębiorcy z regionu powinni się go obawiać?

2019-09-12

Decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu wspólnoty unijnej ma szerokie reperkusje nie tylko społeczne i polityczne, ale i gospodarcze. Na co dzień opinia publiczna mało dyskutuje o tym, co dla przedsiębiorców oznacza opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, szkoda, bo konsekwencje mogą być poważne, a odczują to przede wszystkim firmy, które prowadzą wymianę handlową z Wyspami. Skutki Brexitu to także spory problem dla branży logistycznej. O tym wszystkim będzie mowa podczas Polsko-Niemieckich dni w Starej Rzeźni organizowanych w ramach wydarzenia „To share knowledge and exprience” organizowanego przez Grupę CSL.

Rok 2016 w europejskiej polityce przyniósł zmianę, której nikt się nie spodziewał, a która na kolejne lata wprowadziła do gospodarki dużo chaosu i niepewności. Decyzja Brytyjczyków by opuścić Unię Europejską doprowadziła do tego, że rozpoczęły się przygotowania do wdrożenia nowych przepisów, które będą obowiązywać między krajami europejskimi, Unią Europejską, a Zjednoczonym Królestwem. Dotychczas harmonijna współpraca gospodarcza zostaje otoczona dużą ilością regulacji, dyrektyw i przepisów, które dotyczą wielu branż. Ma to duże znaczenie dla obrotu towarami, ale i dla transportu, logistyki czy spedycji. Temat Brexitu z punktu widzenia firm funkcjonujących na Pomorzu Zachodnim zostanie podjęty 26 września podczas konferencji „To share Knowledge and exprience”.

– Temat Brexitu od początku generuje wiele napięcia i niepewności. Do tego momentu nie zawsze jest możliwość dostosowania systemu działania firm do tego, co będzie się działo, bo przecież nie wiemy na jakiej zasadzie Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Dotyczy to handlu, w dużej mierze też transportu, całej gałęzi logistyki. Jest to temat bliski Grupie CSL. Oferujemy przedsiębiorcom pomoc w dostosowaniu usług agencji celnej, jesteśmy dostosowani do działania w tej kwestii, bo wiele firm, które prowadzą wymianę handlową z Wielką Brytanią będzie teraz zmuszona do odpraw celnych, co jest procesem skomplikowanym i wymaga często „opieki” takich firm jak właśnie CSL – mówi Magda Bojanowska, Agent Celny w Grupie CSL. – Po wyjściu z Unii Europejskiej, Wielka Brytania będzie traktowana jako „kraj trzeci”, wówczas będą obowiązywały wszystkie odprawy celne i importowe, w przypadku wywozu opłata celna eksportowa. To koszty dla importerów i eksporterów, ale i dużo formalności, które są żmudne i często skomplikowane. Konieczna będzie rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej w zakładce „e-klient”, będzie konieczny do uzyskania numer ewidencyjny niezbędny do odpraw celnych. Dopiero po uzyskaniu pozwoleń możliwe będzie przygotowanie dokumentów celnych do odprawy. Brexit mocno komplikuje funkcjonowanie wielu branżom, mowa o handlu przede wszystkim, bo będą przestoje przy odprawach celnych. Nie wiemy jeszcze jak zostanie to rozwiązane jeżeli chodzi o technikę i system, ale możemy spodziewać się, że dynamika obrotu handlowego będzie mocno zwolniona, a przecież w dzisiejszej gospodarce informacja i czas to najważniejsze waluty – mówi Marta Boczulska, Kierownik Agencji Celnej w Grupie CSL. Dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców będą należności celno-podatkowe, a następnie będzie konieczność rozliczenia się z fiskusem. Rynek usług kabotażowych na terenie Wielkiej Brytanii jest bardzo duży, stąd wszelkie informacje na temat Brexitu są bardzo istotne dla zachodniopomorskich przedsiębiorców.

Panel dyskusyjny „Brexit – perspektywy i wyzwania” będzie jedną z części konferencji Polish German Day „To Share Knowledge and Exprience” w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wydarzenie odbędzie się 26 września, początek o godzinie 9.00. Wstęp jest wolny po wcześniejszej rejestracji. Serdecznie zapraszamy wszystkich przedsiębiorców!