Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej kolejny raz zorganizowało konferencję w Świnoujściu, która zgromadziła tysiące przedsiębiorców związanych z energetyką, branżą offshore, a także innymi tematami, które są dla sektora TSL bardzo ważne. Z ramienia Grupy CSL w konferencji wzięli udział: prezes Laura Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu Przemysław Hołowacz oraz menadżer ds. rozwoju biznesu Marek Cwelich. Trzy dni debat, dyskusji, networkingu i okazji do wymiany opinii. – Cenimy sobie, że Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej działa tak aktywnie – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.
Otwarcie terminala instalacyjnego w Świnoujściu, podpisanie porozumień między uczelniami z regionu a przedsiębiorcami, porozumienia między regionami w sprawie gospodarczego wykorzystania basenu Morza Bałtyckiego czy deklaracja dotycząca sektora offshore i braków, jakie wciąż występują w tym zakresie ze strony rządu i samorządów – pierwsze dwa dni konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej obfitują w ważne momenty dla zachodniopomorskiej gospodarki.
Przemysław Hołowacz, Dyrektor ds Rozwoju Biznesu Grupy CSL wziął udział w panelu dyskusyjnym: „Transport lądowych turbin wiatrowych – jakie stoją przed nami wyzwania?”
– Rozmawialiśmy o rozwoju portu w Szczecinie, terminala w Świnoujściu czy potencjału portu w Policach. Mówiłem o tym, że transport dużych elementów turbin jest skomplikowanym zadaniem, ale możliwym, bo nasze inwestycje morskie są przystosowane do transportu wielkich gabarytów. Co do transportu drogowego to jest to możliwe, ale trudniejsze. Inwestorzy nie przez przypadek wybierają Szczecin. Mamy dostęp do portów, lepszą infrastrukturę drogową, bliskość Niemiec i Skandynawii drogą morską czy drogą lądową w przypadku Niemiec. Mamy potencjał, ale potrzebujemy sprawnych firm logistycznych, które będą w stanie podołać wyzwaniu i wejść w efektywną kooperację z inwestorami – mówi Przemysław Hołowacz, deklarując gotowość Grupy CSL do podjęcia wyzwania.
Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz doceniła networkingową wartość wydarzenia.
– Wszyscy najważniejsi w jednym miejscu. Okazja do rozmów, wymiany opinii, ale też do weryfikacji pewnych tez, które my jako Grupa CSL „zbieramy” po całej Europie i po całym świecie jako firma bardz aktywna marketingowo – mówi Laura Hołowacz.
– Offshore i onshore to jest przyszłość ewidentnie – przyznaje Laura Hołowacz. – Uważam, że potrzebujemy jeszcze wielu spotkań, by firmy były mocniej zintegrowane i zogniskowane wokół idei współdziałania takiego, by inwestorzy z zagranicy mieli zaufanie do nas jako wiarygodnych partnerów do obsługi ich produktów – mówi Laura Hołowacz.
Prezes Grupy CSL docenia w tym zakresie aktywność Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Dla sektora TSL obecność w Szczecinie takich inwestorów jak Vestas czy Windar to gwarancja tego, że sektor offshore będzie jedną z najważniejszych gałęzi regionalnej gospodarki, a my jako Grupa CSL jesteśmy gotowi do współpracy i kooperacji z największymi w tym zakresie.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przekazało na ręce polityków apel „Energetyka wiatrowa dla silnej Polski”, wskazujący trzy pilne działania dla bezpiecznej i niezależnej Polski oraz rozwoju energetyki wiatrowej.
Udział energii z wiatru w miksie energetycznym UE ma wzrosnąć z obecnych 20% do 34% w 2030 r. i ponad 50% w 2050 r. W Polsce kierunek zmian będzie zbliżony. Już dziś energetyka wiatrowa odgrywa kluczową rolę w procesie dekarbonizacji polskiej gospodarki. To jeden z filarów transformacji energetycznej, który w perspektywie długoterminowej zapewni tanią energię oraz wzmocni bezpieczeństwo kraju – czytamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Oznacza to, że najbliższe 15 lat to czas ogromnych inwestycji, które odmienią oblicze polskiego sektora energetycznego, jak również krajowej gospodarki.