Grupa CSL od wielu lat zajmuje się promocją rozwiązań intermodalnych, które mają szansę na duże zaistnienie na zachodniopomorskim rynku TSL. Teraz swoje inwestycje w tym zakresie prezentuje także Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. Jak przyznaje Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL jest to działanie zasadne, bo właśnie Świnoujście może stać się jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie wykorzystanie potencjału intermodalnego portu będzie wręcz wzorowe. Skąd ten potencjał? Jak na takie działanie przygotowana jest Grupa CSL, która już od lat posiada swój oddział w Świnoujściu?
Inwestycje intermodalne w Porcie w Świnoujściu
Kilkanaście dni temu Port Szczecin-Świnoujście pochwalił się w mediach społecznościowych efektami rozbudowy infrastruktury do przeładunków intermodalnych w Świnoujściu. Terminal Promowy w Świnoujściu został rozbudowany i zmodernizowany, a nabrzeże jest dostosowane do obsługi promów kolejowych, co oznacza, że świnoujski terminal jest jako pierwszy terminal promowy w Polsce przystosowany do obsługi promów kolejowych.
Jak czytamy w informacji prasowej portu infrastruktura terminala promowego w Świnoujściu została przystosowana do obsługi transportu intermodalnego. Obszarem inwestycji objęta była północna część terminala, tj. stanowiska promowe nr 5 i 6 oraz ich zaplecze. Oba stanowiska połączono w jedno. Dzięki temu powstała jedna linia cumownicza o długości 294 metrów umożliwiająca obsługę promów o długości do 270 metrów. Wykonano także roboty związane z umocnieniem dna.
Port Szczecin – Świnoujście planuje w tym zakresie kolejne inwestycje, które sprawią, że realizacji intermodalnych na tym terenie może być jeszcze więcej. Jak zauważają eksperci rynku TSL w wielu europejskich krajach, szczególnie skandynawskich, od wielu lat trwa promocja transportu intermodalnego, jako alternatywy dla przeładowanego i najmniej ekologicznego transportu drogowego. Formuła transportu intermodalnego, która najczęściej jest przyjmowana w Europie to połączenie transportu morskiego oraz kolejowego.
Pomorze Zachodnie będzie przyciągać intermodalnych inwestorów
Jak Grupa CSL ocenia czynione przez port inwestycje? Jako jedna z firm działających w sektorze transport, spedycja, logistyka – każde otwieranie gospodarcze naszego regionu na transport intermodalny oceniamy pozytywnie.
– Od lat zwracamy uwagę, że transport intermodalny to jest przyszłość transportu, spedycji i logistyki, a Pomorze Zachodnie ze względu na swoje położenie jest predestynowane do tego, by przyciągać inwestorów i przeładowywać ładunki intermodalne. Mamy Morze Bałtyckie z wielkim potencjałem, mamy magistrale kolejowe z potencjałem, ale potrzebą inwestycji, mamy rosnący w siłę, choć również wymagający inwestycji port. No i najważniejsze – mamy pewien logistyczny mindset, wspaniałe i ambitne firmy, które będą chętnie korzystały z nowych możliwości. Jako Grupa CSL budujemy od lat oddział w Świnoujściu wierząc, że kolejne inwestycje w porcie będą w stanie sprawić, że to miasto stanie się potęgą nie tylko turystyczną, ale i logistyczną – przyznaje Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL.
– Jesteśmy otwarci na nowe przewozy i współpracę z nowymi podmiotami w Świnoujściu. Prowadzimy tam aktywny networking i oferujemy klientom możliwość przewożenia towarów zarówno w kierunku Świnoujścia, jak i tych, które przypływają z innych części świata. Przed Świnoujściem jest wielka przyszłość. Podobnie jak przed transportem intermodalnym – dodaje Laura Hołowacz.
Kontakt ze Świnoujskim oddziałek Grupy CSL:
CSL Sp. z o.o.
ul. J. Sołtana 1, 72-602 Świnoujście, Polska
tel. kom: (+48) 601 730 440
e-mail: swinoujscie@csl.eu
Oddział Spedycji Morskiej w Świnoujściu-mail: bpswinoujscie@csl.eu