Grupa CSL, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego raz kancelaria MNB Legal już siódmy raz zorganizowali w Starej Rzeźni konferencję „To share knowledge and experience” czyli polsko-niemiecki dzień gospodarczy, w czasie którego przedsiębiorcy rozmawiają o najważniejszych tematach. W tym roku głównym bohaterem był sektor offshore, ale nie brakowało także zagadnień związanych z portami, logistyką oraz finansowaniem inwestycji ze środków KPO. – Chcemy, by w Szczecinie przedsiębiorcy mieli przestrzeń do dyskusji – mówi prezes Grupy CSL Laura Hołowacz, inicjatorka wydarzenia.
Offshore gospodarczym tematem roku 2024?
Nie ma żadnych wątpliwości, że w roku 2024 w Szczecinie najważniejszym tematem był sektor offshore i inwestycje z nim związane. Planowane inwestycji firm Vestas i Windar rozgrzewały opinię publiczną w kontekście gospodarki najmocniej ze wszystkich tematów inwestycyjnych. Tylko w październiku w Szczecinie odbyło się aż siedem wydarzeń w czasie których dyskutowano o offshore.
Wydarzenie organizowane przez Grupę CSL, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz MNB Legal było swojego rodzaju podsumowaniem całorocznej debaty o rozworze Wind Offshre i Odnawialnych Źródeł Energii w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.
– Wybraliśmy ten temat nieprzypadkowo. Jesteśmy świadomi jak wielkie emocje offshrore budzi wśród szczecińskich przedsiębiorców. Wielu z nich liczy, że ten sektor będzie prawdziwym kołem zamachowym rozwoju gospodarki w mieście, a na przybyciu do regionu inwestycyjnych gigantów skorzystają także małe firmy. Wiele wskazuje na to, że te inwestycje będą naprawdę spektakularne, ale pojawiają się także pytania: kiedy? I my na naszej konferencji odpowiadaliśmy na te pytania – mówi prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.
Wydarzenie złożone było z czterech modułów dyskusyjnych opracowanych przez Grupę CSL oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Tematy dotyczyły offshore w logistyce, energetyki wiatrowej, edukacji i kadr oraz wodoru.
– Najwięcej emocji budził temat kadr i edukacji, bo mieliśmy interesujący dwugłos. Z jednej strony słyszeliśmy, że kadry są, a z drugiej, że ich nie ma. Głos przedsiębiorców był w kontekście sektora offshore mniej optymistyczny niż głos np. przedstawicieli urzędów – dodaje prezes Laura Hołowacz.
Spotkanie zakończyło się ponad godzinnym networkingiem.
„Networking jest czymś, co dla przedsiębiorców jest podstawą do budowania dobrych relacji”
Czy takie wydarzenia jak „To share knowledge and experience” są potrzebne w Szczecinie i w regionie? Nie ma co do tego wątpliwości zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera.
– W Szczecinie odbywa się dużo konferencji offshore, ale lepiej za dużo niż za mało. Na każdej jest dodatkowa jakość i ciekawe wnioski. Cieszą mnie działania przedsiębiorców, a takie wydarzenia jak dzisiaj wyrywają nas z pewnej „bańki” w jakiej przebywamy na co dzień – mówi Michał Przepiera.
– Takie wydarzenia są bardzo ważne dla zachodniopomorskiej gospodarki. Wnioski z tej konferencji są takie, że przechodzimy powoli z teorii w praktykę i offshore zaczyna być ważnym elementem na naszej mapie rozwojowej i inwestycyjnej. Jest wiele inicjatyw i akcji mających na celu popularyzację offshore – mówi Jacek Wójcikowski, dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego.
– Gratuluję organizatorom udanej inicjatywy. Networking jest czymś, co dla przedsiębiorców jest podstawą do budowania dobrych relacji. Sektor offshore i OZE to dla wielu firm wciąż rewiry inwestycyjne, które budzą ich niepewność. Grupa CSL stara się je odczarować takimi wydarzeniami jak to w Starej Rzeżni, ale i zaangażowaniem choćby w projekt Północnej Izby Gospodarczej „Czysta energia dla klimatu”, który odbył się w listopadzie w Szczecinie, co bardzo doceniamy – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
W wydarzeniu organizowanym w Starej Rzeźni wzięło udział 300 osób. Na rok 2025 planowana jest ósma odsłona inicjatywy, ale oczywiście poruszane będą inne tematy.