Energetyka może być głównym tematem w logistyce w roku 2023.

2023-01-13
Sun setting behind the silhouette of electricity pylons

Rozpoczynający się rok dla gospodarki to czas niepewności. W roku 2021 za litr paliwa płaciliśmy powyżej 4 zł, a średnia cena za litr w roku 2022 to już powyżej 6zł. W ciągu najbliższych miesięcy ogromne znaczenie dla przedsiębiorców będzie miała stabilizacja gospodarcza, opanowanie inflacji, sprawy związane z kredytami, bankami oraz fundusze europejskie. – Potrzebujemy tych funduszy – mówi Prezes Laura Hołowacz. – Polska musi inwestować, bo przed nami są tylko dwie drogi, albo dalszy rozwój albo schodzenie po drabinie. Brak rozwoju to wycofywanie się z dobrej drogi, która przez wiele lat była prowadzona. Wiem, że rząd polski szykuje się do tego, żeby zainwestować w wodór.

Prezes Laura Hołowacz o marży na energię

    Mimo tego, że fundusze z Krajowego Planu Odbudowy umożliwią wiele inwestycji, to przedsiębiorcom nadal jest bardzo ciężko. Przede wszystkim ze względu na koszty z tytułu mediów, które stały się drastycznie wyższe. Ceny gazu czy węgla na giełdzie zmieniają się o 10-20 %, w naszym kraju te zmiany dochodzą do kilkuset procent.

   – Chciałabym, żeby nie było tak dużej ingerencji państwa w ekonomię, choćby w zakresie cen energii. Jak najbardziej jestem za rynkowym budowaniem cen w oparciu o warunki cenowe na giełdzie, rozumiem co to znaczy marża godziwa, ale to nie jest marża godziwa dla nas. Nie chciałabym, żeby to było kontynuowane. Możliwość sprzedaży energii,  nie będąca monopolem, byłaby lepsza na zdrowych zasadach biznesowych. – mówi Prezes Hołowacz. – Jeżeli byłaby konkurencja na rynku to ceny byłyby zupełnie inne niż są w chwili obecnej.

Walka o niezależność – inwestujmy w elektrownie wiatrowe

   Grupa CSL chętnie przeznacza pieniądze na rozwój oraz inwestycje, ale ryzyko i nieprzewidywalność w tym względzie ciągle rosną.

   -Transport jest nerwem gospodarki, więc to wszystko ma istotne znaczenie dla biznesu. W pewnym sensie są to działania motywujące do tego, żebyśmy byli niezależni i szli w elektrownie wiatrowe, bo wodór jest za darmo. Dywersyfikujmy wszystko co się da, żeby budować swoją niezależność, ale też godziwe warunki korzystania z tej niezależności w taki sposób, żebyśmy mogli się dalej rozwijać. – podkreśla Prezes Laura Hołowacz.