Jak mocno pandemia COVID spowolniła zachodniopomorską gospodarkę? Jak wygląda rynek pracy w 2020 r.? Co się dzieje w biznesie? W tym szczególnie trudnym czasie polscy oraz niemieccy przedsiębiorcy będą rozmawiać o współpracy gospodarczej na pograniczu. Wydarzenie – w trybie online – zaplanowano 26. listopada i weźmie w nim udział marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
To już trzecia edycja „To share international knowledge & experience in business”, ale pierwsza w epoce Covid 19. Dlatego spotkanie polskiego i niemieckiego biznesu odbywać się będzie przed kamerami i ekranami komputerów. Dominować będą zagadnienia związane z koronakryzysem (przewidziano nawet prelekcję lekarza specjalisty na temat aktualnej sytuacji epidemicznej), pogłębione analizy gospodarcze, problemy związane ze zmianami w otoczeniu biznesowym. Wśród tematów m.in. marketing w dobie Covid, nowe pomysły IT na wsparcie przedsiębiorczości, rozkwit branży e-commerce. Ciekawie zapowiada się dyskusja o spowolnieniu gospodarki wywołanym przez pandemię oraz spadkach PKB w Polsce i w Niemczech.
Uczestnicy konferencji poszukają odpowiedzi na pytania: jak głęboki będzie kryzys spowodowanym Covid 19 i jaka jest sytuacja Pomorza Zachodniego na tle innych regionów Polski? Czy kończący się rok, bardzo trudny dla wielu firm, mocno utrudnił relacje w transgranicznym biznesie?
– Współpraca polsko-niemiecka ma ogromne znaczenie dla gospodarki, krajowej i regionalnej – ocenia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Kontakty biznesowe, w mniejszym i większym wymiarze, sprzyjają integracji pogranicza, współpracy społecznej. Wzmacniają również takie obszary jak edukacja, kultura. Dlatego tak ważne jest, by mimo różnych Covidowych ograniczeń, przedsiębiorcy z Niemiec i Polski dzielili się wiedzą i doświadczeniami. To nie tylko hasło konferencji, ale praktyka – podkreśla marszałek Geblewicz.
W programie „To Share Knowledge and Experience” 2020 prezentowane będą m.in. pomysły biznesowe realizowane w Berlinie i Szczecinie. Uczestnicy konferencji chcą dyskutować o sposobach wsparcia ekspansji zagranicznej, ale też o rynku pracy po obu stronach Odry czy o budowaniu reputacji w branży.
– Niemcy to wymagający rynek, ale działa tam dużo polskich firm. Warto korzystać z ich doświadczeń – zauważa marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Dialog, wymiana pomysłów, wspólne szukanie rozwiązań problemów spowodowanych między innymi epidemią Covid, dają szansę na utrzymanie dobrej kondycji gospodarki pogranicza – podsumowuje Geblewicz.
Wydarzenie, który przedsiębiorcy nazywają po prostu „dniem polsko-niemieckim”, obfitować będzie również w bardziej międzynarodowe tematy – takie jak Brexit czy pakiet mobilności. Na omówienie czekają też aktualności, np. pomysł objęcia podatkiem CIT spółek komandytowych. Organizatorem spotkania pod hasłem „Dziel się wiedzą i doświadczeniem w biznesie” jest szczecińska firma CSL. Partnerem wydarzenia już po raz kolejny jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Rejestracja uczestników odbywa się przez stronę TSKAE.EU.
Konferencję zaplanowano 26. listopada; start o godz. 10.