Jaka powinna być nowoczesna logistyka? Jak ważna jest współpraca z sektorem IT?

2019-05-20

Jaka powinna być nowoczesna logistyka? Jak ważna jest współpraca z sektorem IT? Przedsiębiorcy znów podzielą się wiedzą i doświadczeniem!

Dla firmy CSL Internationale Spedition dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz integrowanie lokalnego środowiska lokalnych przedsiębiorców jest jednym z celów działalności. Już 28 maja w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się trzecia konferencja pod brandem „To share knowledge and Experience”, tym razem zatytułowana „Logistic Inspiration Day”. Celem jest dyskusja o rozwoju logistyki w mieście i w regionie oraz dyskusja o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, które usprawniają działalność firmom zajmującym się logistyką, magazynowaniem oraz transportem. Przedsiębiorcy mogą się jeszcze rejestrować na spotkanie (jest bezpłatne). Partnerem projektu jest Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

„Logistyka 4.0” jako podstawa rozwoju branży. Nowoczesne technologie wspierają przeładunki i obsługę klientów

Logistic Inspiration Day to wydarzenie jakiego w Szczecinie jeszcze nie było. Specjaliści z branży, naukowcy i władze samorządowe zajmujące się gospodarką. Wszyscy, w jednym miejscu dyskutować będą o tym jaka przyszłość czeka logistykę na Pomorzu Zachodnim. Będziemy wiele mówić na temat miejsc, gdzie logistyka może się rozwijać. Pojawią się tematy dotyczące inwestycji, ale i innowacji, których jest coraz więcej: – Zachodniopomorskie ma wielki potencjał, chcemy zaprezentować firmom lokalnym rozwiązania prorozwojowe. Będziemy mówić jako spółka CSL Inspire o naszych inicjatywach, które docelowo usprawnią pracę w firmach związanych z logistyką, ułatwią budowanie relacji z klientami i usprawnią działanie. Zaprezentujemy także projekt budowy terminala intermodalnego w Strefie Ekonomicznej w Dunikowie, mowa o projekcie CCIC nad którym od kilkunastu miesięcy bardzo intensywnie pracujemy, a który może okazać się rewolucją dla branży logistycznej i jej rozwoju w naszym regionie. Ten projekt ma sprowokować, że logistyka wejdzie na zupełnie innym poziom, usprawnione zostaną przeładunki oraz połączenia między innymi z Chinami, otworzy to nowe możliwości, gdyż będzie to pierwszy suchy terminal w naszym regionie – mówi Przemysław Hołowacz.

Podczas spotkania promowana będzie idea „Logistyki 4.0” czyli takiej, która skorelowana jest blisko z branżą IT. Specjaliści twierdzą, że tylko tak logistyka ma szansę się rozwijać. Klienci mają prawo oczekiwać od swoich partnerów logistycznych coraz lepszej jakości obsługi: – Promujemy rozwiązanie Logistyki 4.0, bo ludzi chętnych i gotowych do pracy jest coraz mniej, brakuje kierowców, pracowników portowych i magazynowych. Żeby utrzymać przewagę konkurencyjną i spełniać wymagania klientów musimy myśleć o rozwiązaniach usprawniających pracę. Przy mniejszym zasobie osób, możemy działać na tym samym poziomie. W myśl zasady pracuj mądrze, nie ciężko, rozwiązania IT są „na plus” dla firm spedycyjnych, transportowych, magazynowych, ale i dla klientów. Każdy z interesariuszy posiada dostęp do danych w czasie rzeczywistym, gotowe do dalszej obróbki – dodaje Przemysław Hołowacz.

Możemy być hubem łączącym Niemcy i Skandynawię?

Udzielając odpowiedzi na pytanie z podtytułu – tak! Tak twierdzą władze samorządowe. Według Jacka Wójcikowskiego odpowiedzialnego za inwestycje i pozyskiwanie inwestorów z ramienia województwa zachodniopomorskiego, nasza „renta geograficzna” uprawnia nas do bycia swoistym hubem i miejscem przeładunku dla klientów zainteresowanych dostawami do innych części Europy. To sprzyja również rozwojowi przestrzeni magazynowych oraz budowie kolejnych centrów logistycznych: – Branża logistyczna jest wpisana w DNA województwa zachodniopomorskiego. Renta geograficzna pozwala nam na korzystanie w pełni z tego, co daje nam logistyka. Logistyka to dobre drogi, a to zasadniczo zmieniło się w ostatnich latach i ciągle się zmienia, powstają kolejne etapy dróg S3 i S6, co jeszcze mocniej jest zauważalne przez inwestorów, którym do Szczecina i do naszego województwa jest coraz bliżej. Największe inwestycje w tym zakresie to oczywiście olbrzymie hale przygotowane przez światowych gigantów takich jak Zalando czy Amazon. Coraz więcej firm odkrywa to, że jesteśmy w świetnym miejscu – mówi Jacek Wójcikowski, Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Miasto Szczecin również sprzyja rozwojowi logistyki: – Takim wskaźnikiem rozwoju jest ilość powierzchni magazynowych, które powstały w ostatnim czasie w obszarze metropolitalnym – to ponad pół miliona metrów kwadratowych. Nasza doskonała lokalizacja została dostrzeżona i najwięksi światowi deweloperzy chcą nabywać tu powierzchnie i budować coś w rodzaju hubu dla branży e-commerce, wskazujemy ciągle nowe tereny i obszary gdzie takie centra mogą powstawać. Podczas konferencji zaprezentujemy Szczecin jako idealne połączenie w drodze do północnych Niemiec czy do Skandynawii – dodaje Marek Kubik, Prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

Wydarzenie „Logistic Inspiration Day” odbędzie się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia już 28 maja! Zapisy jeszcze trwają!