8 lat Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia

2023-03-15

Zaczęło się od marzeń i wiele osób zastanawiało się – czy postindustrialny, niedostępny teren, to dobre miejsce, by planować tam lokalizacje dla biura firmy logistycznej, a na dodatek, by chcieć tam zbudować centrum kultury i restaurację? Prezes Grupy CSL przyznaje, że od początku pokochała Łasztownię, a zrujnowany budynek zespołu rzeźni miejskiej był dla niej czymś więcej niż zniszczonym i skazanym na rozebranie obiektem. – Widziałam sercem i od razu zakochałam się w tym miejscu. Wiedziałam, że Stara Rzeźnia będzie doskonałym domem dla mojej firmy, a przy okazji może przysłużyć się miastu i mieszkańcom – mówi Laura Hołowacz, Prezes Zarządu Grupy CSL, założycielka Starej Rzeźni i pionierka rewitalizacji Łasztowni.

Stara Rzeźnia pionierką rewitalizacji Łasztowni. Dekadę temu rozpoczęła się wielka zmiana

    Oficjalne otwarcie Starej Rzeźni miało miejsce 21 marca 2015. Dzień wcześniej odbyło się przywitanie dla przyjaciół i partnerów. Niespełna dwa lata wcześniej 22 kwietnia 2013 roku odbyło się uroczyste wbicie gwoździa i przekazanie kielni przed rozpoczęciem budowy. Można więc powiedzieć, że historia Starej Rzeźni na Łasztowni to dekada. To czas wybitnego rozwoju tego miejsca. Łasztownia jest dzisiaj nowym sercem Szczecina i jednym z najbardziej podziwianych miejsc przez mieszkańców i turystów.   

  – Gdybym chciała podziękować wszystkim ludziom, którzy wsparli nas w czasie powstawania Starej Rzeźni musiałabym wykupić kwiaty ze wszystkich kwiaciarni w Szczecinie – mówiła podczas otwarcia Starej Rzeźni Prezes Laura Hołowacz.

  – Wiele osób zastanawiało się: czy to się uda? Wiele osób zadawało mi pytanie: czy Ty na pewno wiesz, co robisz? To jest przecież budynek w złym stanie, tutaj nie ma jak dojechać, trudno będzie tutaj prowadzić działalność. Ja jednak zakochałam się od pierwszego wejrzenia, a wcześniej przez wiele miesięcy szukałam nowej siedziby dla Grupy CSL. Stara Rzeźnia była większym projektem. Realizacją marzenia o tym, by współtworzyć miasto aktywniej. Nasz projekt rósł, pojawiali się nowi ludzie, artyści, pasjonaci. Mogę śmiało powiedzieć, że to jedna z najważniejszych i najlepszych decyzji w mojej karierze – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL.

  Projekt architektoniczny odrestaurowanej Starej Rzeźni przygotował Leszek Herman. Prace przebiegały warto i na szczęście bez poważniejszych komplikacji. Efekt to zachwycający, nowoczesny budynek – przestrzeń biurowa, sala konferencyjna, restauracja, galeria sztuki, księgarnia, mesa kapitańska.

  – Mieliśmy jasno sprecyzowany pomysł, by Stara Rzeźnia była centrum kultury, ale by była także mocno zwrócona ku morzu, ludziom morza i żeglarskim ambicjom Szczecina. Kiedy powstawaliśmy rysowane były plany rewitalizacji Wyspy Grodzkiej i trwała budowa mariny. To wszystko pięknie składało się w jedną całość. Dzisiaj Łasztownia to przestrzeń o potencjale europejskim – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Wykłady, warsztaty, koncerty. Stara Rzeźnia pełna atrakcji

   Sukces Starej Rzeźni zachęcił miasto do aktywniejszego inwestowania w Łasztownię. Wyremontowano drogę dojazdową, zniknęły szlabany, podjęto decyzje np. o ulokowaniu tutaj Morskiego Centrum Nauki. To Stara Rzeźnia jako pierwsza „podświetliła dźwigozaury”, co kilka lat później stało się obowiązkowym elementem ozdobienia tej części miasta. Rozwijał się Skwer Kapitanów, żeglarze cumowali w marinie, a kolejne imprezy plenerowe ściągały turystów i mieszkańców.

  – 8 lat istnienia Starej Rzeźni to czas, gdy musieliśmy zapraszać i zachęcać mieszkańców do tego, by zaufali nam, że to jest miejsce na lata. Najpierw wiele osób było ciekawych, co powstało, ale musieliśmy być aktywni, by przekonać ich, że nie jest to moda, a miejsce na lata. Galeria sztuki do dzisiaj ma niemal co miesiąc nowe obrazy, Kubryk Literacki to miejsce, gdzie mamy największy wybór szczecińskich pamiątek w naszym regionie, do pandemii działała tu restauracja. Obecnie Stara Rzeźnia jest miejscem wielu imprez okolicznościowych. Jako ciekawostkę powiem, że na wakacje 2023 mamy kilka rezerwacji ślubnych – mówi Prezes Laura Hołowacz.

  Jakie Stara Rzeźnia ma plany na przyszłość? – 8 lat to dużo, ale tak naprawdę to dopiero początek. Chcemy się rozwijać i proponować mieszkańców  szereg ciekawych wydarzeń, koncertów, wystaw, wykładów. W ostatnich miesiącach organizowaliśmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy ogólnopolską konferencję Intermodal in Poland. U nas premierę miała sztuka wspaniałej Sylwii Różyckiej, niemal każdego miesiąca odwiedzają nas stand-uperzy. Chciałabym, by tych wydarzeń było coraz więcej – mówi Prezes Laura Hołowacz.