Przemysław Hołowacz: „Jesteśmy specjalistami od Brexitu. Nie zostawiamy naszych klientów samych”

2021-02-23

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stało się faktem. Ilość zmian jaka musiała zostać wprowadzona, by Brexit mógł zafunkcjonować jest ogromna, a jej konsekwencje są silnie odczuwalne dla całej europejskiej gospodarki. Grupa CSL już kilka miesięcy temu powołała „Grupę Brexitową”, która przygotowywała się na szereg wariantów wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Dzięki temu jako jedna z nielicznych firm spedycyjnych w Polsce byliśmy w stanie zapewnić przedsiębiorcom kompleksową obsługę w tym wyjątkowo trudnym czasie. – Od grudnia zgłosiło się do nas wiele firm, które zostały porzucone przez swoich dotychczasowych partnerów biznesowych. Wiele firm logistycznych i transportowych nie przyswoiło nowych przepisów, uznało je za zbyt trudne lub po prostu nieopłacalne. My uznaliśmy, że jest to przestrzeń, którą warto przejąć, bo przecież wymiana handlowa z Wielką Brytanią się nie kończy. Będzie ona po prostu inna – wyjaśnia Przemysław Hołowacz z Grupy CSL.

Brexit holistyczny: od transportu przez rozliczenie podatkowe

Brexit to wydarzenie bez precedensu w światowej gospodarce. Trudno jest ocenić ile przestrzeni funkcjonowania w gospodarce międzynarodowej uległo zmianie od momentu kiedy Wielka Brytania opuściła wspólnotę europejską. Nowy ład to nowy układ administracyjny. Zmiany obejmują nowe podatki, nowe opłaty celny, inny system wymiany handlowej. To układa się w skomplikowaną sieć nowych regulacji, którym musi sprostać firma logistyczna, obsługa podatkowa oraz przedsiębiorcy decydujący się na import lub eksport towarów z Wielkiej Brytanii. Pierwsze miesiące po Brexicie to spory chaos, nauka nowych zasad, ale i pierwsze wnioski: jest drożej, a cały obrót handlowy jest bardziej skomplikowany.

Grupa CSL od samego początku jest bardzo zaangażowana w temat Brexitu. Jak mówi Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju Grupy CSL  jest to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów: – Wśród naszych klientów zauważyliśmy dużą potrzebę, by nawiązywać współpracę z firmami, które będą ich obsługiwać w sposób kompleksowy. Stąd też nasze zainteresowanie Brexitem w sposób holistyczny: od transportu przez rozliczenie podatkowe. Przedsiębiorcy są zainteresowani sprzedawaniem towarów do Wielkiej Brytanii jak i importowania produktów z wysp. Pomagamy naszym partnerom m.in. w odprawach celnych. Temat jest bardzo trudny, ekspertów w tym temacie jest nie wielu, a różnic całe mnóstwo. Największym sukcesem Grupy CSL jest przygotowanie odpraw importowym i eksportowym. Wielu operatorów sobie z tym nie radzi. Nasza dynamika działania zwróciła uwagę rynku i możemy powiedzieć, że stajemy się specjalistami od Brexitu. Jak to się stało? Po prostu nie chcemy zostawiać naszych klientów samych – wyjaśnia Przemysław Hołowacz.

Klientów „brexitowych” przybywa. – Jeden z maili, których dostałem brzmiał: jesteście pierwszą agencją celną, która odebrała telefon. To był warunek brzegowy: po prostu prosty kontakt – mówi Przemysław Hołowacz. – Brexit to temat skomplikowany, wiele firm zrezygnowało z tego rynku, a my wręcz przeciwnie. Im większa jest nasza wiedza, tym mocniej jesteśmy zaangażowani w działalność na tym rynku – dodaje.

Co zmienił Brexit? Przedsiębiorcy muszą być bardziej zorientowani w nowych przepisach

Które firmy potrzebują obecnie największego wsparcia? Jak mówi Przemysław Hołowacz to zwykle firmy, które od wielu lat prowadzą działalność w Anglii, a przez nowe obostrzenia i zmianę zasad handlowych nie mają dostępu do swojego rynku zbytu.  – Najczęstsze pytania dotyczą ogólnie obrotu handlowego i obowiązków, które zostały nałożone na przedsiębiorców w momencie wejścia w życie Brexitu. Świadomość celna i podatkowa przedsiębiorców jest niezbyt duża, przedsiębiorcy nie zajmują się tymi tematami samodzielnie, zwykle mają od tego specjalistów. Brexit wymusił na nich zainteresowanie tymi zagadnieniami. Dlaczego? Bo zwykle te zmiany są mocno odczuwalne w portfelu. Ceny towarów i usług na rynku międzynarodowym idą mocno w górę, a spodziewamy się, że to dopiero początek takiej tendencji – mówi Przemysław Hołowacz.

Grupa CSL nawiązała współpracę ze specjalistami w Wielkiej Brytanii. Posiadamy sieć kontaktów, która umożliwia nam realizację zadań wedle oczekiwań klientów. – Naszą siłą są relacje. Mam wrażenie, że w przypadku wymiany polsko-brytyjskiej są one bardzo silne, oparte na chęci komplementarnej współpracy. Działamy w przestrzeni zupełnie nowej i jest to debiut obustronny – dodaje Przemysław Hołowacz.