Prezes Laura Hołowacz z nominacją do Nagród Żeglarskich!

2018-03-14

Z wielką radością możemy poinformować, że Prezes Laura Hołowacz, założycielka i inicjatorka powstania Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz Prezes firmy CSL Internationale Spedition otrzymała nominacje do „Nagród Żeglarskich Szczecina” w kategorii „Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina”. To dla nas wielki zaszczyt i docenienie wydarzeń o charakterze morskim i marynistycznym, które w minionych latach miały miejsce w CKE Stara Rzeźnia. Warto wspomnieć choćby o spektakularnych obchodach 11 listopada, które miały bardzo morski charakter. Rozdanie nagród odbędzie się 24 marca oczywiście w Starej Rzeźni!

W roku 2018 nagrody przyznane zostaną w dziewięciu spośród dziesięciu kategorii. Zgodnie z zapisami regulaminu, w kategoriach Młody Żeglarz Roku i Żeglarska Nagroda Specjalna wyróżnienia przyznawane są okazjonalnie. W roku bieżącym nie zostanie wybrany laureat tytułu „Młody Żeglarz Roku”. Listę pozostałych nominowanych prezentujemy poniżej.

Nagroda im. kapitana Ludomira Mączki
1. Zbigniew Kosiorowski – Kapitan jachtowy, znany pisarz, dziennikarz, nauczyciel akademicki i popularyzator żeglarstwa oraz spraw morza. Pomysłodawca i założyciel „Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami”, organizator wielu rejsów na żaglowcach, których uczestnikami była młodzież – argonauci Szkoły Pod Żaglami.
2. Maciej Krzeptowski – Doktor nauk przyrodniczych, muzealnik, kapitan jachtowy, podróżnik, publicysta, żeglarz, towarzysz podróży morskich Ludomira Mączki, popularyzator jego dokonań, który od półwiecza wierny jest „idei swobodnego żeglowania”.
3. Henryk Widera – Kapitan jachtowy, skrzypek, muzyk. Często samotnie odbywał morskie wyprawy po trudnych nawigacyjnie obszarach. Na utrzymanie siebie i jachtu zarabiał, grając na skrzypcach. Opłynął, jako pierwszy polski żeglarz, Europę.

Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka
1. Włodzimierz Byliński – W roku 2017 kapitan rejsu na Morze Śródziemne ze Szczecina na grecką wyspę Trizona. Po wyokrętowaniu jedynego załoganta z powodów zdrowotnych dokończył wyprawę samotnie. Przebył łącznie 3506 Mm (z tego 2003 Mm samotnie).
2. Andrzej Górajek – Kapitan jachtu „Ocean A”. W roku 2017 poprowadził udaną wyprawę ku brzegom Grenlandii Wschodniej, uczestniczył także w wielu rejsach, przepłynął blisko 15000 Mm podczas 200 dni żeglugi. Przez pokład jachtu, którym dowodził, przewinęło się około 200 żeglarzy.

Żeglarz Roku
1. Andrzej Górajek – Kapitan jachtu „Ocean A”. W roku 2017 poprowadził wiele morskich rejsów, w których jacht przepłynął blisko 15000 Mm podczas 200 dni żeglugi. W roku ubiegłym poprowadził na jachcie „Ocean A” udaną wyprawę ku brzegom Grenlandii Wschodniej.
2. Adam Lisiecki – Kapitan jachtowy żeglujący od 55 lat. Armator i kapitan jachtu „LISICA”, zdobywca Pucharu Sezonu 2017 w klasyfikacji KWR-1. Pięciokrotny zwycięzca, trzykrotnie zajął drugie miejsce w regatach morskich i klasowych.
3. Patryk Zbroja – Od wielu lat odnosi liczne sukcesy w żeglarstwie regatowym. Szczególnie udanym był dla niego i dla zespołu TeamBAKISTA sezon 2017, co w efekcie pozwoliło im wejść do dziesiątki światowego rankingu ISAF (na około 1300 sklasyfikowanych załóg) oraz zająć drugie miejsce w Pucharze Europy 2017 w match-racingu.