Premiera kolejnego albumu wydanego przez Starą Rzeźnię. Tym razem poznamy bliżej ZIELONY SZCZECIN

2020-10-16

Zielony Szczecin – tak zatytułowany jest kolejny album przygotowany przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Na ponad 260 stronach, pięknie oprawionej publikacji zobaczymy piękno naszego miasta, widziane przez fotografów w cztery pory roku. Kiedy Szczecin wygląda najpiękniej? W jakich miejscach przyroda Szczecina może nas zaskoczyć? Które miejsca warto odwiedzić? – Jesteśmy przekonani, że album zainspiruje mieszkańców miasta i turystów do większej uwagi w stronę zieleni i natury w Szczecinie. Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce i ten album jest tego unikatowym dowodem – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni. Premiera albumu odbędzie się 20 października o godzinie 18:00 w Starej Rzeźni. Zdjęcia, które są do zobaczenia w publikacji można zobaczyć już na ścianach Galerii Szczecińskiej. Album został w nakładzie ponad 100 egzemplarzy, można go nabyć w Kubryku Literackim na Łasztowni.

„Musimy obudzić w sobie gościa we własnym mieście” – czym nas zaskoczy album Zielony Szczecin?

Zielony Szczecin to piąta publikacja przygotowana wspólnie przez Grupę CSL, Starą Rzeźnię oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Poprzednie dotyczyły The Tall Ship Races, zlotu samochodów Classic Cars, czy w ubiegłym roku Kamienic Szczecina. Prace nad albumem trwały kilka tygodni, a dobór zdjęć był absolutnie pieczołowity. Efekt ostateczny w roku 2020 to album „Zielony Szczecin”, który pokazuje miasto z jak najlepszej strony.

– Największym naszym wyzwaniem było pokazanie zieleni w sposób innowacyjny, najtrudniej jest fotografować własne miasto, gdzie tak naprawdę wiele miejsc już bardzo dobrze znamy. Musimy obudzić w sobie „gościa we własnym mieście”, odsunąć znajomość miejsc i podejść do Szczecina jakbyśmy byli w nim pierwszy raz. Poszukiwaliśmy układu kompozycji, miejsc, światła czy pory dnia, gdzie świat zielony wygląda zupełnie inaczej – mówi Tomasz Seidler ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.  – Każda z czterech pór roku w naszym mieście ma swój koloryt. Album w mojej opinii pięknie pokazuje jesień i wiosnę jako pory wygaszania i budzenia się do życia, są najbardziej świetlne, zjawiskowe w kontekście barw, najpiękniejsze – dodaje Tomasz Seidler.

Na zdjęciach zobaczymy ikoniczne i znane miejsca: centrum miasta, Cmentarz Centralny, Park Kasprowicza z Jasnymi Błoniami, Las Arkoński, czy Wały Chrobrego, ale także miejsca nieco rzadziej widywane, czy to na pocztówkach, czy odwiedzane przez samych mieszkańców: Puszczę Wkrzańską i Bukową, pola zbóż i łąki (wszystko w granicach miasta!), czy zarośnięte małe rzeki i stawy.

Prezes Laura Hołowacz: „O pięknym Szczecinie dowiadują się ludzie na całym świecie”

Jak mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz tematyka wydawanego właśnie albumu jest jej szczególnie bliska: – Zawsze podkreślam, że Szczecin jest najpiękniejszym i najbardziej zielonym miastem w Polsce. Zieleń, bliskość natury, to są dzisiaj wyznaczniki jakości dobrego życia. Chcemy być bliżej natury, bo ona nam pomaga się odstresować, zrelaksować, zwolnić tempo w codziennym biegu. Natura powinna być obecna w mieście jak najszerzej i w albumie widać, że mamy tej zieleni bardzo dużo i jest ona piękna, czasami zaskakująca – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL.

– To jest już nasz piąty album. Przygotowujemy go wspólnie ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym, ja pełnię rolę osoby, która patronuje, podgląda, czasem przygotuje herbatę, bo ferwor pracy jest taki, że wyselekcjonować zdjęcia jest naprawdę trudno i to jest zawsze wielkie – ale bardzo przyjemne – wyzwanie. Album można będzie zakupić w Kubryku Literackim, ale my jako Grupa CSL wykorzystujemy go także jako upominek dla naszych klientów, przez co o pięknym Szczecinie dowiadują się ludzie na całym świecie – mówi Laura Hołowacz.

Album składa się z 264 stron. Znajdujemy na nich tkankę miejską – z cegły i betonu, ze szkła i stali – uzupełnioną, a czasami nawet zdominowaną przez zieleń – przez drzewa, krzewy, kwiaty i trawę. Bo właśnie takie jest nasze miasto – Zielony Szczecin. Premiera albumu już 20 października o 20:00 w Starej Rzeźni. Wstęp wolny.