Pod Szczecinem powstanie DOLINA LOGISTYCZNA? Prezes Laura Hołowacz: „Mamy gigantyczny potencjał”

2020-10-29

Dynamicznie rozwijający się korytarz transportowy obejmujący także Szczecin i województwo zachodniopomorskie, drony towarowe dynamicznie przewożące towary z punktu A do B czy nowoczesna dolina logistyczna powstająca pod Szczecinem, będąca nagromadzeniem rozmaitych firm ze świata, które właśnie tutaj będą rozwijały swoje innowacyjne projekty. Marzenia? Być może! Jak mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz Pomorze Zachodnie posiada wszelkie predyspozycje tego, by być logistycznym odpowiednikiem „doliny krzemowej”. – Lokalizacja, poprawiająca się infrastruktura, dostęp do bardzo kreatywnych młodych ludzi, którzy kończą uczelnie w regionie. To potencjał, którego utrata byłaby wielkim błędem – mówi Prezes Grupy CSL.

  • Jak mówi Prezes Laura Hołowacz: czas, by nasz region wykorzystywał rentę geograficzną i potencjał jaki posiada. Logistyka może tu rozwijać się szybciej niż w innych regionach
  • Marzeniem Grupy CSL jest, by pod Szczecinem powstała DOLINA DUNIKOWO, będąca wielką przestrzenią gromadzącą najnowocześniejsze firmy z branży TSL i e-commerce
  • Czy to możliwe, by paczki do mieszkańców Szczecina dostarczane były przez drony towarowe? Prezes Laura Hołowacz mówi, że jak najbardziej!
  • Grupa CSL w strefie ekonomicznej w Dunikowie prowadzić będzie swoją inwestycję – suchy terminal intermodalny CCIC Intermodal Depo Dunikowo

Pomorze Zachodnie dla logistyki może stać się „oknem na świat”

Jak mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz wystarczy wyjechać kawałek poza Szczecin, by zobaczyć jak wielki potencjał logistyczny drzemie w naszym mieście. Powstają nowe hale produkcyjne, hale magazynowe, centra logistyczne. Zapełniają się budynki, które budowane były w strefach ekonomicznych, a same strefy rysują ambitne plany rozbudowy swoich przestrzeni i uzbrajania kolejnych terenów dla swoich klientów. To dowód na to, że po latach zapomnienia, przyszedł czas również na Szczecin i Pomorze Zachodnie.

– Kiedy wjeżdżałam do Poznania to zawsze czułam lekką zazdrość, bo tam przed samym wjazdem do aglomeracji wręcz piętrzą się hale i centra przeładunkowe. Mają tam swoje lokalizacje największe firmy i myślałam sobie: dlaczego u nas to wygląda tak skromnie? Po latach mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że przyszedł na nas czas! Widać to w Goleniowie, Stargardzie, w podszczecińskiej strefie w Załomiu czy w Dunikowie. Zresztą sami jako Grupa CSL postanowiliśmy jedną z naszych inicjatyw biznesowych ulokować właśnie w tym miejscu. Nasza renta geograficzna jest siłą. Ze Szczecina blisko jest do wielu europejskich krajów, stąd też powinniśmy mieć ambicje żeby dla logistyki stać się „oknem na świat”. To możliwe, ale potrzeba inwestycji, zachęt dla przedsiębiorców oraz pewnej koncepcji, która spowoduje, że w oczach wielkich inwestorów Pomorze Zachodnie będzie trendy – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

DOLINA DUNIKOWO, czyli pomysł na miejsce jakiego w Polsce jeszcze nie ma

Jak dodaje założycielka jednej z największych firm logistycznych w Polsce, potencjał podszczecińskich terenów jest ogromny.  Wymaga on jednak odpowiedniej promocji i koncepcji funkcjonalnej. – Wszystko zawsze zaczyna się od marzeń i nam jako przedsiębiorcom działającym w Szczecinie marzy się stworzenie DOLINY LOGISTYCZNEJ, nawet umownie nazywamy ją w rozmowach z inwestorami DOLINĄ DUNIKOWO. To byłoby nagromadzenie rozmaitych, nowoczesnych, kreatywnych firm z branży logistycznej. Widzę to oczyma wyobraźni – mówi Prezes Laura Hołowacz. – Tam jest jeszcze ogromna ilość przestrzeni, która mogłaby zostać zaadoptowana na magazynu, jest strefa intermodalna, przy naszej lokalizacji to byłby wielki gospodarczy sukces.

Czego jeszcze potrzeba, by DOLINA LOGISTYCZNA lub DOLINA DUNIKOWO zaistniała? Promocji, ale i wciąż inwestycji w infrastrukturę: – Marzą nam się tam firmy e-commerce. Ten trend w czasach pandemii rozwinął się o ponad 40%. Tam mogłyby się znajdować małe centra logistyczne, centra dystrybucji paczek. Wyobrażam sobie, że w Szczecinie moglibyśmy dostarczać paczki klientom dronami. To byłyby małe, wysublimowane drony towarowe. To jest przyszłość logistyki! Jak usiadłam kiedyś na targach obok jednego z przedstawicieli wielkich firm logistycznych z Chin to on mi opowiadał, że u nich się przesyłki dostarcza albo rowerem albo właśnie dronami. Zapisałam całą serwetkę, którą miałam pod ręką jego opowieściami i marzę żeby Szczecin szybko doczekał takiej inwestycji – dodaje Prezes Grupy CSL.

W 2021 roku Grupa CSL rozpocznie realizację swojego sztandarowego projektu CCIC Intermodal Depo Dunikowo. Nasze zadanie idealnie wpisywać się będzie w szeroką koncepcję rozwoju DOLINY LOGISTYCZNEJ w strefie ekonomicznej w Dunikowie.