Operetka na Potulickiej była jak Broadway. Szczeciński Broadway w otoczeniu szarych ulic PRL

2020-08-24

Miliony widzów, dziesiątki premier, mnóstwo legendarnych gwiazd opery i operetki – a wszystko to w… Sali gimnastycznej przy ul. Potulickiej w Szczecinie. Pięć dekad temu to nie była jednak zwykła sala gimnastyczna, ale „kraina czaru i uśmiechu”. Zabierzemy Was do niej już 23 sierpnia. Kolejne wydarzenie przypominające historię szczecińskiej operetki odbędzie się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – To odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców naszego miasta, którzy z wyjątkową nostalgią wspominają operetkę przy ul. Potulickiej – mówi Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni Laura Hołowacz.

 „Wspomnienia o operetce na Potulickiej ciągle żyją”

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta na wydarzenie „W krainie czaru i uśmiechu”. Tego dnia będziemy wspominać i rozmawiać o szczecińskiej operetce, o jej historii, wielkim potencjale i niesamowitej sławie. Spotkanie zostało zaplanowane w dwóch częściach (literackiej oraz muzycznej). Pierwsza odsłona pomysłu – w czerwcu 2019 roku – przyciągnęła do Starej Rzeźni tłumy mieszkańców miasta.  Wydarzenie wzięło swoją inspirację z publikacji red. Krystyny Pohl, która dwa lata temu wydała doskonale przyjętą książkę „W krainie czaru i uśmiechu”. Spotkanie autorskie w Starej Rzeźni połączone było z krótką prezentacją muzyczną i tak narodziła się idea przywracania wspomnień o operetce nie tylko w wymiarze literackim, ale i muzycznym. Wydarzenie, które odbędzie się 23 sierpnia będzie pełne wspomnień, nostalgii, ale i piękna muzyki.

– Wystąpią artyści Opery na Zamku; Lucyna Boguszewska, Paweł Wolski, akompaniować będzie Pan Andrzej Prus-Wakulski, a całe wydarzenie poprowadzi Pan Andrzej Wątorski. Usłyszymy klasyczne operetki, arie i duety takie jak „Hrabina Marica”, „Ptasznik z Tyrolu”, „Księżniczka z Czardasza”. Jako wskrzesicielka myśli o operetce czuje się znakomicie, to jest ogromna radość, ze ta książka spowodowała, że wspomnienia o operetce ciągle żyją. Robimy wielką frajdę ludziom, którzy pamiętają operetkę przy ul. Potulickiej i oni bardzo żałują, że takiego miejsca nie ma w Szczecinie. Dobrze się stało, że możemy się spotkać, posłuchać, porozmawiać – mówi red. Krystyna Pohl.  – Operetka na Potulickiej była jak Broadway. W ciągu dwóch dekad było ponad 70 premier, 5 milionów widzów obejrzało spektakle, wspominamy to z rozrzewnieniem, nostalgią i łezką w oku jakie to były wspaniałe wieczory. To było wejście do raju z szarego świata PRL. Repertuar to była wielka rzecz – mówi dalej red. Pohl.

Część literacka – spotkanie autorskie z Krystyną Pohl

Książka „W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej” autorstwa szczecińskiej dziennikarki Krystyny Pohl, to niezwykła opowieść o nieprzemijającej magii teatru, urodzie operetki i tęsknocie za nią. Opowieść barwna, pełna emocji i bogato ilustrowana. Wiele z ponad dwustu fotografii jest publikowanych po raz pierwszy. Szczecinianie kochali to miejsce. Znajdowali tam radość, wesoły śpiew, wpadającą w ucho muzykę, oklaskiwali ulubionych artystów. Teatr na Potulickiej był dla nich „krainą czaru i uśmiechu”. Dawni widzowie oraz artyści ciągle wspominają go z wielkim sentymentem. Autorka postanowiła odtworzyć tamtą atmosferę. Dotarła do kilkudziesięciu osób, dawnych pracowników i widzów. Namówiła je do rozmów. I tak powstała książka utkana ze wzruszających wspomnień, zabawnych anegdot, ciekawych historyjek. Autorka rozmawiała m.in. z Ireną Brodzińską, Ryszardem Karczykowskim, Marią Popławską, Krystyną Demską, Moniką Myszkowską, Ewą Rossa-Gowor, Henrykiem Walentynowiczem, Wiesławem Łągiewką. Ta książka to także reporterski zapis kawałka kulturalnej historii Szczecina.

Część muzyczna – koncert

Popołudnie spędzimy na wysłuchaniu arii i duetów słynnych operetek w wykonaniu takich artystów jak: Lucyna Boguszewska, Paweł Wolski, Andrzej Prus-Wakulski.

Wieczór poprowadzi Andrzej Wątorski. Na wydarzenie będą obowiązywały bezpłatne wejściówki – więcej szczegółów wkrótce. Zapraszamy do Starej Rzeźni – 23 sierpnia o godzinie 17:00.