Nie będzie The Tall Ship Races 2021. Prezes Laura Hołowacz: „Wiele osób ma złamane serce”

2021-06-04

The Tall Ship Races w Szczecinie odbędą się dopiero w 2024 roku. Decyzja zapadła w środę po wielotygodniowych negocjacjach oraz dyskusji o tym, jak największe międzynarodowe żeglarskie święto może wyglądać w czasie pandemii. Zamiast słynnych i ukochanych przez mieszkańców miasta „Tolszipów” odbędzie się wydarzenie Żagle 2021. – To zrozumiałe, że wielkie wydarzenia w tym roku nie mogą mieć miejsca. Jest nam bardzo smutno, bo szykowaliśmy się do regat przez wiele miesięcy, ale rozumiemy decyzje organizatorów i cieszy nas, że miasto Szczecin przygotowało skromniejszą alternatywę – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni. – Ludzie morza wyrażają zrozumienie i poparcie dla decyzji miasta. Mamy nadzieje, że spotkamy się latem na Łasztowni i będziemy mogli podziwiać wspaniałe żaglowce, nawet jeżeli będzie ich mniej – dodaje Prezes Laura Hołowacz.

„Powitanie żaglowców, wspaniała zabawa, mnóstwo turystów. To wydarzenia sprawia, że celebrujemy nasze życie w mieście”

Jak mówi Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni, The Tall Ship Races to wydarzenie na które cały żeglarski Szczecin czekał z niecierpliwością: – Wiem, że rozmowy trwały do ostatniej chwili i nasze miasto starało się do samego końca, by przygotować koncepcję tej imprezy tak szeroko, by było bezpiecznie, ale jednocześnie atrakcyjnie dla mieszkańców i turystów. Czekaliśmy na to święto żagli w naszym mieście i niestety chwila odwołania The Tall Ship Races przyniosła nam smutek. To kwestia bezpieczeństwa wszystkich uczestników, musimy więc przeboleć całą sytuację, nadal kochać żaglowce, nadal pasjonować się tym wspaniałym tematem. Czas oczekiwania do roku 2024 umilą nam takie wydarzenia jak Żagle 2021 czy Dni Morza. No i mamy jeszcze wspomnienia z niezapomnianych wydarzeń z roku 2007, 2013 i 2017 – mówi Prezes Laura Hołowacz.

– Wielu ludzi morza ma na pewno złamane serce, bo wszyscy bardzo się cieszyliśmy na to święto. Powitanie żaglowców, wspaniała zabawa, mnóstwo turystów. To wydarzenia sprawia, że celebrujemy nasze życie w mieście. Każdy z nas wyniósł wiele cennych i miłych wrażeń z poprzednich lat. Znam ludzi, którzy wzięli już urlopy na The Tall Ship Races. Jest im na pewno smutno, że to wydarzenie się nie odbędzie, ale będę zachęcała, by każdy kto planował wizytę na TTSR odwiedził Żagle 2021 – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Plany Starej Rzeźni

Również Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia miało bardzo bogate plany na czas TTSR 2021. Planowana była wystawa oraz specjalny koncert tworzony we współpracy z Chórem Akademii Morskiej w Szczecinie. Od kilku miesięcy na stronach Starej Rzeźni oraz na portalu Moja Łasztownia publikowane były artykuły i felietony Miry Urbaniak na temat zlotu żaglowców oraz historii morskich związanych ze Szczecinem.

– Na jesień planujemy premierę kolejnego albumu wydanego przez CSL, Starą Rzeźnię oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Tym razem będzie to album „Wodny Szczecin” i planowaliśmy, by cały rozdział poświęcony był tegorocznej edycji The Tall Ship Races 2021. Znajdziemy inny obiekt wodnych obserwacji, inspiracji nie zabraknie. Postaramy się, by uratować jak największą liczbę wydarzeń marynistycznych i inicjaty