DNI ULICY ZBOŻOWEJ – Najważniejsze wydarzenie roku na Łasztowni

2017-08-18

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozwija się z roku na rok. Inicjatywa Prezes Laury Hołowacz przyciąga turystów i mieszkańców udowadniając, że prywatne pomysły na kulturę, łączenie tradycji marynistycznych z oryginalnymi pomysłami ma szanse na zaistnienie w świadomości odbiorców. Stara Rzeźnia zajęła już stałe miejsce na kulturalnej mapie Szczecina. Przed nami trzecia edycja imprezy, która była jednym z pierwszych, bardziej spektakularnych pomysłów na Łasztowni. Przez weekend ta część miasta szykuje mnóstwo darmowych atrakcji w których warto wziąć udział!

Dni Ulicy Zbożowej to wielkie święto Łasztowni. Śmiało możemy powiedzieć, że to pewna tradycja, choć impreza ma dopiero trzy edycje. Pierwsza edycja nieśmiało zapraszała do poznawania nowej części miasta, druga edycja to wysyp atrakcji, a trzecia to kontynuowanie dobrych pomysłów, próba bicia rekordów i nowości, które zainteresują zarówno dzieci jak i dorosłych. Wszystko zaczyna się w sobotę o godzinie 11.00 spacerem z Przemkiem Głową, najbardziej znanym, miejskim przewodnikiem. Potem atrakcje przeniosą się już konkretnie w okolice Starej Rzeźni: – Na początku celem było pokazanie tego terenu, przyciągnięcie ludzi, że jesteśmy tutaj i warto tutaj przyjść i powinien się tym miejscem zainteresować. Teraz cel naszych wydarzeń jest już trochę inny, bo ludzie już tutaj są. Chciałabym żeby Odra jeszcze bardziej żyła, żeby organizowane były tutaj regaty, rejsy i inne ciekawe wydarzenia. Moim marzeniem jest żeby na co dzień odbywały się tutaj koncerty. My jako Stara Rzeźnia dopasowujemy się do tego jak zmienia się ta przestrzeń. Musimy działać biznesowo, odbywają się tutaj konferencje, nasza sala jest wynajmowana podmiotom zewnętrznym. Jeżeli chodzi o rzeczy kulturalne i społeczne to realizujemy swój program artystyczny, jest dużo koncertów, wystaw, wydarzeń artystycznych i kulturalnych mocno powiązanych z tożsamością naszego miasta – mówi Laura Hołowacz, prezes spółki CSL, inicjatorka Dni Ulicy Zbożowej.

W programie bicie rekordu w jednoczesnym wygrywaniu melodii na dzwonkach rowerowych (niedziela, godzina 12.00), Eksplozja kolorów (niedzielne popołudnie), mnóstwo warsztatów i atrakcji dla dzieci i młodzieży, pokazy tanga oraz pokazy tańca irlandzkiego, wspaniałe prezentacje gości Starej Rzeźni, pochód sambowy, warsztaty florystyczne, stragany i stanowiska sponsorskie oraz mnóstwo prezentacji artystycznych oraz występów muzycznych. Na scenie zaprezentują się zarówno formacje z naszego miasta jak i gwiazdy muzyki rangi ogólnopolskiej: – Scena będzie żyć niemal bez przerwy całą sobotę i całą niedzielę. Głowną gwiazdą sobotniego wieczoru będzie rockowa formacja transsexdisco. Wcześniej, bo o 16.00 Sklep z Ptasimi Piórami, bardzo liryczna muzyka przyciągająca zarówno starszych jak i młodszych odbiorców. Później uwielbiana grupa Oho!KOKO! ze Szczecina. Rockowy zespół Rajd, a następnie gwiazda wieczoru. Staraliśmy się o dużą różnorodność od muzyki rockowej przez śpiewaną poezję po alternatywę – mówi Patryk Walczak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – W programie poza koncertami i warsztatami dla dzieci jest między innymi pokaz tańca irlandzkiego, pokaz tanga w wykonaniu naszych przyjaciół Adriana i Doroty Grygierów. Ważnym punktem będzie oczywiście kolejne bicie rekordu w wygrywaniu melodyjki dzwonkami rowerowymi. Serdecznie zapraszamy od samego rana do wieczora wszystkich mieszkańców naszego miasta – 19 i 20 sierpnia bądźcie z nami – dodaje Patryk Walczak.