CSL o kondycji transportu, spedycji i logistyki dla portalu wszczecinie.pl

2020-05-22

Prezes Laura Hołowacz udzieliła wywiadu dla programu „Biznes na Pomorzu Zachodnim”, który przygotowywany jest dla portalu wszczecinie.pl. Program stał się swoistym przeglądem kondycji branży TSL w województwie zachodniopomorskim. Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła zarówno na transport drogą morską, kolejową jak i drogową. Grupa CSL ma bardzo zdywersyfikowany portfel zleceń co pozwoliło nam na przetrwanie kryzysu i wzmocnienie swojej pozycji na rynku europejskim. Według Prezes Laury Hołowacz należy dobrze wykorzystać zmieniającą się koniunkturę globalną, może to spowodować, że np. dojdzie do wielkich inwestycji w takich regionach jak Pomorze Zachodnie, bo wielkie firmy logistyczne będą chciały mieć swoje magazyny rozproszone po wszystkich kontynentach, które będą ulokowane w miejscach atrakcyjnych pod kątem transportu i przeładunku.

Nie bez powodu mówi się, że transport to krwioobieg gospodarki. Branża TSL musi funkcjonować nawet w tak trudnych czasach jak pandemia koronawirusa. Choroba rozpoczęła się w Chinach, stąd już w ostatnim kwartale roku 2019 firmy spedycyjne odnotowywały niepokojące sygnały napływające z Azji. Kolejne miesiące przynosiły postęp pandemii, ale ostateczny efekt, czyli światowe zamrożenie gospodarki zaskoczył chyba wszystkich. Jak mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz transport jest niezbędny, bo nawet w tak trudnych czasach musi odbywać się bieżący przeładunek produktów spożywczych, środków higienicznych, sprzętu medycznego czy surowców niezbędnych w przemyśle. Logistyka musiała na nowo zdefiniować swoje miejsce w światowym rynku gospodarczym, zaproponować nowe rozwiązania, postawić na pracę zdalną i informatyzację oraz szybciej niż inne branże przygotować się na social distancing i skutecznie wdrażać go w życie. Czy to się udało? Z dzisiejszego punktu widzenia możemy powiedzieć, że owszem, choć oczywiście nie brakowało trudnych momentów. Wiele firm boryka się z problemami finansowymi.

W komentarzu dla programu „Biznes na Pomorzu Zachodnim” realizowanym dla portalu wszczecinie.pl Prezes Laura Hołowacz powiedziała, że wiele zależy od solidarności całej branży oraz wsparcia jakie może być udzielane przedsiębiorstwom, które znalazły się w trudnej sytuacji: – Na pewno spadły obroty i współpraca z firmami, które obsługują branże automotive. Wzrosło to, co jest najbardziej potrzebne do życia, czyli branża celulozowa i spożywcza. Króluje e-commerce i bardzo szybko się rozwija – Pomorze Zachodnie może zyskać na koronawirusie, bo światowe firmy szukają dla siebie nowych centów logistycznych, chcąc rozwijać sieć dystrybucyjną zwracają uwagę np. na połączenia kolejowe czy na dostęp do drogi wodnej. Polska jest atrakcyjnym krajem, a Pomorze Zachodnie szczególnie. Duże firmy rozpoczynają tu działalność produkcyjną, e-commerce, energia wiatrowa czy branża konstrukcyjna. Część rynku globalnego poszukuje miejsc na inwestycje, myślę, że mamy szanse tutaj na rozwój – mówiła Prezes Laura Hołowacz.

ZOBACZCIE PROGRAM W KTÓRYM WYPOWIADA SIĘ PREZES GRUPY CSL:

https://www.youtube.com/watch?v=NUe79AL5UhE